View Single Post
Staro 30.11.2010., 15:09   #142
Antonic
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: International
Postovi: 216
Zanimljiva tema ( a i struka mi je) pa da se i ja nadovezem. Svi ovi koji pricaju da je bajka to uvodjenje solarnih panela to je malo kompliciranija tema. 1. S tocke ustede EE iz razloga toga sto je nesiguran izvor struje. Odnosno sigurno ga nemas po noci(manje bitno jer ionako nije peak potrosnja) ali bitnije sta ga malo imas zimi kad ljudi dime pecice (sad i klime) i tako dalje. 2. S tocke ekologije je vrlo diskutabilno koliko je ekoloski prihvatljivo koristenje s obzirom na proizvodnju i odlaganje ploca.

Kad se vec prica o tome po meni je bolje koristit energiju vjetra, a solarnu energiju koristit za grijanje ( direktna pretvorba u toplinu, ne struja pa toplina ).

Sta se tice zarade. pogledajte Njemacku i sta je to njoj napravilo. Imaju ogroman kolicinu energije proizvedene iz solarnih panela sta im se vratilo na nacin da ljudi moraju placat poticaje jer kao sta vidit na nasem primjeru cijena kWh je 3.5 kn. To neko mora platit kako Bubba reka.

Zakljucak: solarni paneli su premalo iskoristivi. Svakako veliki potencijal, ali po meni ne za velike udjele u kompletnoj mrezi iz razloga potrebne rezerve za isto.
__________________
Obalo sunčana ti moj si cijeli svijet...
Antonic je offline   Reply With Quote