View Single Post
Staro 23.03.2018., 11:59   #405
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,087
"Garantirani" radni takt tvog procesora je 2.2GHz s maksimalnim turbom 3.1GHz kada se radi o samo jednoj jezgri opterećenoj, 3.0GHz kada se radi o opterećenju za dvije jezgre, odnosno 2.8GHz kada su opterećene sve 4 jezgre.

To su maksimalni taktovi koje procesor može postići, ne taktovi koji su garantirani. Jedini garantirani takt je 2.2GHz za procesor.

Razina do koje procesor ode u turbo ovisi o tri stvari - TDP-u, temperaturama i naponskoj regulaciji koja je implementirana u tvoj laptop, a kontrolirana je putem EC-a i BIOSa.

Najjednostavnija stvar na koju možeš utjecati da istisneš još malo MHz je baciti oko na temperature, očistiti laptop od prašine i staviti frišku kvalitetniju pastu. Možda nekakav cooling pad.

Pretpostavljam da nemaš Alienware laptop ili neki od high rnd Clevo modela za koje postoji otključani bios i možeš podesiti TDP i/ili igrati se s naponom. Stoga 2.6GHZ za jedan od slabijih Sandy Bridge i7 procesora je sasvim solidna brojka.

Osobno sam imao 2720MQ koji je u M6600 išao do nekakvih 2.9GHz CPU renderinga, mene je kočio TDP u tom slučaju.

Throttlestop ti neće puno pomoć oko Sandy Bridge procesora, jer 99% da nemaš pristup undervoltu (otključani bios) tako da unutar toga može jedino limitirati turo u slučaju da imaš problema s pregrijavanje.

S obzirom da moj CPU ima TDP od 47W i max turbo od 3.3GHz za sve 4 jezgre, bez undervolta TDP mi ne dozvoljavaja da drži više od 3.0GHz prilikom renderinga, sa malo igranja s undervolt opcija u Throttlestopu ili Intel XTU uredno stoji na 3.5GHz. No ponavljam za to je potrebno imati ili Haswell ili noviji CPU ili Sandy/Ivy Bridge sa otključanim BIOSom uz bolju pastu od stock žvake i čiste hladnjake.
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je online   Reply With Quote