View Single Post
Staro 12.03.2020., 07:43   #5
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Napomena: ja se time NE bavim profesionalno, ali se u svom poslu susrećem s time pa znam ove stvari.


Etažiranje zgrade će vam dati podatke o površini stana, prostorija od kojih se sastoji, njihovih površina, katnosti stana unutar zgrade, njegovog udjela u površini zgrade,...

Može se napraviti na 2 načina:
1. putem Etažnog elaborata
2. putem Nalaza sudskog vještaka
U principu, na kraju ćete dobiti isto s tom razlikom što je Etažni elaborat nešto skuplji po m2 te što mora na ovjeru u Ured za urbanizam. Kod Nalaza sudskog vještaka, toga nema pa je brži i jeftiniji. Ni Etažni elaborat ni Nalaz ne može raditi svatko već samo osobe koje imaju ovlaštenje za to. Najčešće su to sudski vještaci građevinske struke.

Prvi i osnovni korak u tom procesu je da vam geodet izmjeri zemljišnu česticu i formira okućnicu objekta. Vrlo često formira 2 čestice - na jednoj je sama zgrada (njen tlocrtni footprint), a na drugoj okućnica kuće. On to predaje na Katastar. Kada Katastar usvoji taj dokument i unese promjene u Katastarski plan, tek tada možete predati Elaborat/Nalaz na Gruntovnicu.

Uz Etažni elaborat/Nalaz trebati će vam slijedeći dokumenti:
1. građevinska/uporabna dozvola kuće/zgrade
2. kopija katastarskog plana za tu česticu
3. posjedovni list te čestice
4. dokument iz kojega se vidi kako ste došli do nekretnine (ugovor o kupnji, rješenje o nasljeđivanju, darovni ugovor,... )
5. obostrana kopija osobne iskaznice vlasnika/ce stana ili svih vlasnika ako ih ima više
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein

Zadnje izmijenjeno od: coconut. 12.03.2020. u 07:50.
coconut je offline   Reply With Quote