View Single Post
Staro 14.08.2014., 17:30   #10
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
...koja glupost...nema tako tankih el. kablova za instalaciju a da ne mogu podnijet 10A tj. 2200W . Kod tako starih instalacija problem može bit samo ako se dira razvodna kutija jer bakrena žica samo tu može oksidirati i kod pomicanja se oslabi kvaliteta spoja, a poslijedica bi bila kod struje većeg potrošača kao fen, pegla, peć , šporet , bojler da se tako oslabljen spoj grije. Dakle ne dirati žice po razvodnim kutijama i sve bi trebalo biti ok. Električar vjerovatno nemože nać dovoljno posla pa lovi buduće mušterije na "prepad" ( po zanimanju sam električar i radio sam instalacije i opravke pa znam što govorim )
Kablovi od 1,5mm' se koriste za rasvjetu sa prekidačima i zvonce a kablovi od 2,5mm' za utičnice , bojler šporet itd.
Na 1,5mm' kablove se postavlja osigurač 6 ili 10A a za kablove od 2,5mm' osigurači od 10 , 16 , 20 i 25A max.
Kablovi u zidu su skoro kao i kad su postavljani (osim prastarih ožičenja u bergmanovim cijevima sa žicama ).
Ako je pregorjela žica u utičnici nije problem jer uslijed lošeg spoja utikača je to čest slučaj i rješi se zamjenom utičnice i utikača od recimo peći ili šporeta.Problem je ako izgori u razvodnoj kutiji te se treba stručno obavitida ne ostanu loše stegnuti spojevi koji bi doveli do ponovnog grijanja i izgaranja žice.
Ukoliko se radilo o utičnici slobodno kupi comp i da je 1000W

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 14.08.2014. u 18:17.
D/G je offline   Reply With Quote