View Single Post
Staro 03.07.2019., 20:49   #5991
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ma koristim gboard, no problem je bio u ovome što je kasko rekao, ima svoj meni u kojem se nalazi spell checker za njega. Thnx

Uglavnom osvrt:

Kupovina moba je bila hitna. Išao sam na neki put neplanski, pa sam odlučio da mi treba proper mob da odradi google maps navigaciju (s3 neo me nedavno failao u tom zadatku - zaglavio se). Da ne zaglavljuje i da baterija toliko traje da odradi zadatak. Drugi razlog je bio što mi za posao treba fotografiranje (ništa prebitno i i preozbiljno), a na mom se izgrebala plastika ispred leće (to se ovome ne može dogoditi), pa ni fotke nisi kao što su nekad bile. Kad sam vidio od kolege kako isprintane slike izgledaju oštrije (neki midrange last gen huawei) shvatio sam da je i to problem.

Odlučio sam ga kupiti dva dana prije puta. Nije mi bilo više bitno dali je 64gb ili 128gb, bitno je samo bilo da nije 3gb model, nego 4gb ram i da ga mogu imati na vrijeme.

Razmišljao sam naručiti iz neutrina 128gb verziju za nekih 1800kn (200kn jeftinije nego prije), no nisam bio siguran da će mi stići na vrijeme. Lokalni links nije imao kod sebe, a naručivanje mi je isto visilo... Pa sam uvdio da ga ima u centru tehnike i da je tamo među najjeftinijima u hr (1500 i kusur kn). Nije imao isti dan, ali je dolazila pošiljka kasnije isti dan pa sam sutra uzeo...

Mob je imao brutalno krštenje drugi dan
Dogodilo se sljedeće:

Baterija pri povratku ispod 50%, amaterski procjenio da će mi biti li-la za odraditi navigaciju nazad, pa rekoh punit ću ga u autu + istovremeno koristiti. Dogodilo mi se da je bacio obavijest o pregrijavanju (i samim time ugasio gps, mobilne podatke i sl.). Uvjeti su bili teški: stock maska na njemu + relativno zahtjevan rad + istovremeno punjenje (što navodno u kombinaciji sa prethodnim nije pametno) + na suncu u autu (iako je klima relativno rashladila do tog trenutka, no bio je na suncu). Možda je bitno napomenuti da se nije radilo o prvom tvorničkom punjenju, nego sam ga prvi dan sa stock 50% istrošio do 20-ak % i onda napunio full (znam da bi bilo idealno prvi puta do gašenja istrošiti, no nisam imao vremena)

Kad mi je to izbacio, ištekam ga s punjenja, skinem masku, te ga stavio pred ispuh klime. Za minutu dvije ponovo upalio navigiranje i odradio bez greške do kraja satima... Sad nisam siguran dali je to normalno ili ne za njega. Znam da je netko reklamirao zbog pregrijavanja, no opet nisu to baš ni normalni uvjeti. Ajmo reći da je ta točka na razmatranju

Druga stvar, na benzinskoj mi je sa sjedećeg položaja (cca preko pola metra) pao licem na beton. Pljas, zvuk udarca stakla nije bio ugodan. Pogledam - staklu ništa, niti su se izgrebao plastični okvir. Sjedi pet. No dogodilo se nešto drugo - nisam imao signal (nije prepoznavao karticu). Restart nije pomogao. Gašenje i vađenje i vraćanje sim traya je riješilo problem. Ne znam ni što da mislim o tome. Kad su mi prethodni mobiteli padali to mi se nije događalo da ne prepozna karticu, nego samo u poznim godinama kad su postali zakurac...

Što se tiče boje - uzeo sam "neptune blue". Metalik roza nije dolazila u obzir, nećkao sam se između crnog, no odlučio sam se za plavi jer je manje "dosadan", a i na crnom bi se brijem bolje vidjeli otisci, mrvice i mucice... Bojao sam se da će mi biti ta plava presvijetla/kričava, no uživo je još bolja, zatamnjuje se prema gornjoj strani (to nisam ubrao u niti jednoj recenziji, ne znam dali su uopće bili takvi) tako da je to bilo ugodno iznenađenje.

Što se tiče veličine - nakon jednog dana kao što tiki reče mislim da ću se naviknuti. Veličina ima svojih pluseva i minuseva. Minus naravno kompaktnost, nošenje u đepovima (ne nosim torbice aka man bag niti ih planiram početi nositi), no plus je kad gledaš video i sl.

Ekran - odličan. Bojao sam se downgradea nakon AMOLED-a, no zasad ga ne vidim. Slika je puno oštrija nego na prethodnom (naravno veća je rezolucija) - no u oba slučaja sam gledao 720p video

To što slika u polegnutom položaju ne ide do kraja - nit mi smeta, nit mi ne smeta (u zoomu ide cijelom površinom do rubova ekrana, no to ne računam jer se izgubi dio slike na visini tj. nije nativna podrška)

Performanse mi pare odlične za te novce, kao i build quality. Naravno ima mobitela koji udobnije leže u ruci jer im je donja strana zaobljena, no njegovim cijenovnim konkurentima je ta stražnja strana plastična, tako da IMO bolje iza ravno gorilla glass staklo nego plastika (gro mi se izgrebe), mada ima i ergonomija svojih prednosti...

Foto i video - super (za moje standarde, kao i ovaj cijenovni rang)

U ovoj verziji andorida i xiaomijevom launčeru se ne snalazim najbolje. Nešto stisnem pa mi se odmah vrati na desktop u mili sekundi (kao u win10 donji ljevi čošak kad se pređe mišem). Tipkovnica me jebe (puno griješim) jer mi je sve pomaknuto u lijevo za jedan red naspram prethodnog, no to je stvar navike i learning curvea.

Android i sve stock aplikacije sam updejtao. Instalirao whatsup, viber, 8 ball pool, te si napravio daljinski za tv u xiaomijevoj aplikaciji - super stvar... Primjetio sam i nepokazivanje notifikacija što se spominjalo ovdje, no valjda će to ispraviti...

Što je od stock aplikacija bloatware, što izbrisati a što instalirati? Sjećam se da treba promjeniti app za kameru jer navodno slike budu bolje...

Zadnje izmijenjeno od: Manuel Calavera. 03.07.2019. u 21:01.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote