View Single Post
Staro 27.06.2020., 06:20   #296
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,343
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
atomac ti vuče struje toliko da možeš na njegovo mjesto stavit i5icu. imao sam jedno kratko vrijeme, watmetar mi je rekao - 55w ! (sa 2 diska i intel pločom sa 330 atomom). ploča mi danas stoji u jednoj kutiji u firmi, žao mi bacit.

to na stranu - ako već ne uspijevate upogonit NAS os, i onda se mučite i jebete sa linuxima - šta vas to odbija od windowsa? sve šta poželite - ima. radi. jednostavno je. nema terminala, nema kompajliranja tkoznačega, ne drka ako ostane bez struje...

nije ni to optimalno rješenje, ali ako moram birati između ubuntu-a i njegovih derivata VS windoze - pa daj windoze. i onda vas ništa ne sprečava da dignete xpenology u virtualci.

mene npr mrzi to vječno drkanje po linuxu (i samo da proradi, a kasnije da nešto proradi po mom guštu). s windowsima ako mi treba neki komad softvera, šanse da ga nađem su velike.
čisto primjera radi.
od p2p-a na "nasu" imam torrent i emule klijente. oba imaju web interface.
gore mi je plex. u plexu su uneseni folderi i od torrenta i od emule-a (uz još 2 diska). kako se nešto skine, evo ga u plexu, mogu bilo skud to pogledat.
ako to nije dosta, na tv boxu vrtim kodi sa tim istim folderima dodanim. čim se skine - tu je.

vrtim videonadzor, koji to snima. divota.
vrtim sync za mobitel.
vrtim subsonic (povremeno mi smart player tome pristupa, mada ajde, to se rijetko koristi).
rdp mi je dušu dao za surfanje kad sam na javnom pc-u ili kad ne želim u firmi ić na neke stranice.
aomei backuper radi backup određeniih foldera na drugu mašinu, time sam postigao sličan efekt kao i snapshoti na xpenologyju.
zadnje je da sam dignuo gore onaj neki softver za sync foldera s više kompova, kakolisevećzove.

i to sve radi na jadnom J procesoru i 4gb rama. win10, ubijeni update-ovi i telemetrija. sve skupa sa 6 diskova unutra troši 20tak wati, a ima snage transkodirati fhd video. gore mi je bila i neka aplikacija za održavanje baterije u UPS-u ali sam zaboravio password pa sad jebiga, valjda radi i dalje u backgroundu ali ne mogu joj pristupit.

tako da ono - ako već imate x86 mašinu, kakav crni linux...



Jednostavno. Mogucnosti, optimizacije i tehnologija dostupna (FS na primjer) je daleko naprednija od onog sto Windows nudi na Desktop OS-u. A ne kosta nista , nema zejabancije s licencama. Windows Server je druga prica al ovdje se drzimo solucijama "za po doma". Za nesto jednostavno je ok ali cim se zelis igrat sa VLAN-ovima ili icim naprednijim - ili je komplicirano ili jednostavno nejde. FreeNAS je po meni najbolja solucija za NAS doma za one kojima se neda zezat sa konzolama ili ako nisu dovoljno tehnicki potkovani. Kome treba samo "storage" ne vidim smisla da se netko tehnicki nepotkovan zeza sa Linux-om. Ko pak hoce nekaj napredno, samo nebo je granica u Linux svijetu cak na jednostavnim distrama tipa Ubuntu a da ne zapocinjem sa RH asortimanom. Kvaka je samo volja za ucenjem.



P.S. - osobno vrtim Ovirt + par CentOS virtualki za storage (SMB, NFS + HTTP Boot Server).

Zadnje izmijenjeno od: tomek@vz. 27.06.2020. u 07:11.
tomek@vz je offline   Reply With Quote