Tema: Pro Ping
View Single Post
Staro 14.01.2020., 23:01   #405
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Matija Š. Pregled postova
Hoćete reći da bi HT, Iskon ili neki treći operater morao provoditi svoje optičke kabele i kutije na svaku banderu kao što je napravio Pro-ping, ako bi htjeli ponuditi svoju uslugu? Već sada nebo izgleda ko šuma uz stuju i telefon, pa da svako provodi svoju infrastrukturu za optiku to bi bil totalni kaos...
Ovo mi izgleda koda pro-ping drži monopol jer onemogućuje drugim operaterima korištenje njihove infrastrukture pa makar i uz naknadu... a svaki dodatni kabel na banderi mi nema smisla.
Pogriješio sam. Teoretski, svaka SDM (svjetlosno distribucijska mreža) mora se graditi kao otvoreni tip, da i drugi mogu imati pristup. No, ono što ,koliko znam, pravilnik ne definira koliko znam je cijena tog pristupa. Tako da recimo, HT na svoju svjetlosnu mrežu obično na projektima koje vidiš objavljene na HAKOM stranicama uslugu korištenja niti naplaćuje oko 60 kuna mjesečno, A1 94 kune/mj., Pro-Ping oko 80-82 kune/mj., 4Tel 94 kune/mj.

Tako da, recimo ti želiš paket od HT-a koji mjesečno košta 239 kuna, a dostupna ti je recimo samo Pro-Ping infrastruktura, oni bi morali trećinu prihoda od tebe davati samo za pristup petlji od centrale do tebe doma. U slučaju A1 je još gore, čak 40% cijene paketa bi išlo A1. A ako bi išao na neki manji samo internet paket operatera poput Iskona, njima praktički ne bi ostalo ništa kad makneš PDV.

Tako da, teoretski bi mogao dobiti internet preko tuđe infrastrukture, dok u stvarnosti se to neće dogoditi, već je bolja mogućnost da netko drugi izgradi svoju infrastrukturu pa ponudi svoje usluge. U stvarnom rezultatu se onda vratiš na ono da ustvari, ne moraju ponuditi drugima instalacije kad malo bolje pogledaš cijene.
Exomaniac je offline   Reply With Quote