View Single Post
Staro 16.02.2019., 09:35   #751
lovretta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 107
Šta se tiče 4x keksa negdi sam pročita da ni to ali ni 2x dual_rank keksa nisu neka sreća, možda čak da je single_rank jednostavniji za naštelat... Ali šta je tu je sad.

Naravno da nisam ima mira pa umjesto da radim na pc-u, natjeravam brojke.
Prošlu dugu noć sam se igrao s ovim, probao i DRAM Calculator for Ryzen - ukucao sve brojke i podatke koje je tražio - ono što sam dobio unio u bios, iako mi se činilo sve protiv zdravog razuma jer dosta onih (latencija?) je niže nego ove koje su automatski selektirane / povučene iz samih modula.
Ali ono što je bilo dobro - alat je predložio za 4xkeksa da se poveća "Cpu voltage"...

I tako, nakon mnogo unošenja, restart - niti POST ne prolazi sa onim vrijednostima.
Uglavnom, nakon šta sam vratio sve na Auto, aktivirao XMP ponovo, ulazim u BIOS i idem pokušat postupno, ali "odzada" - čim mijenjam postavke onih "otpora" (CAD_bus_ClkDrv; procODT, itd) sve u paketu kako su predložene ili samo pojedine - no go - neće POST proći.

I ništa, otkantao sam DRAM Calc, al idem provat predloženo, dignut voltažu (ram je cijelo vrijeme podešen na 1.35, HWInfo i bios pokazuje 1.36 očitano):
sve ostavio na Auto, VCore nisam unio direktno, već Offset = +0.0125V i isto tako SOC Offset = + 0.0125.

Noćas je vrtio Prime95 malo preko sat vremena, nisam ga htio ostavit da mi ne bi se blokirao i upa u neku petlju paljenja i rušenja, izgasio prime i ostavio ga da idle-a.
Nije se srušio (prije nije bio slučaj, srušio bi se i u idle-u sa XMP aktiviranim). Eto sad trenutno vrti Prime, vidit ću kako se ponaša.

Evo dolje ako nekome nešto znači, podaci o memoriji by Taiphoon Burner (trebalo mi za DRAM Calc, da vidim koji su čipovi gore (Hynix AFR)).

lovretta je offline