View Single Post
Staro 29.06.2007., 15:29   #23
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Citiraj:
Autor giga Pregled postova
Pa arhitekt je po meni samo onaj koji ce ti reci npr.pa bolje je da ova soba bude na jugu jer,bolje da imas ovdje vise svjetla itd. uredenje eksterijera i interijera. A dipl.ing. gradevine proracunava ono sta si se dogovrio sa arhitektom "na papiru",statiku i da li to sto se nacrtali ima smisla i moze li se izvesti u praksi. Arhitekt nema veze sa statikom i proracunom....
Arhitekt je mozak operacije. Arhitekt crta (arhitekt može imati svog projektanta, a može i sam crtati) idejni projekt, glavni projekt i izvedbeni projekt. Da, arhitekt također savjetuje i sl. Arhitekt mora složiti troškovnik, mora ganjati dozvole. Arhitekt ima svoje partnere projektante koji crtaju vodu, kanalizaciju, struju i ostalo te statičara koji vrši proračune (da, to je dipl. ing. građevine). Arhitekt također vrši nadzor tijekom građenja objekta, ali to može raditi i građevinar.

Dipl. ing. građ. i dipl. ing. arh. imaju puno dodirnih točaka, ali glavna je razlika to da arhitekt osmišljava i crta, a građevinar izvodi.

Što se tiče samog programa za crtanje, nisam baš pobornih nekakvih all-in-one rješenja, zbog toga što najčešće nemaju dovoljno fleksibilnosti. Najbolji su programi AutoCAD i Nemetschek te ARRIBA (za koju malo tko zna, stari RibCON). Ali to su profesionalni programi.
frANZi je offline   Reply With Quote