View Single Post
Staro 13.06.2019., 08:05   #6195
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Citiraj:
Autor messiah Pregled postova
Imate na Anandtechu u analizi mikroarhitekture hrpu slajdova s tech press eventa: https://www.anandtech.com/show/14525...-and-epyc-rome

Što se tiče Windows updatea, Windowsi od verzije 1903 (May update) mogu točno pročitati topologiju procesora (koliko ima chipleta, koliko CCX-a po chipletu, koliko coreova po CCX-u).

Temeljem toga prioritizira stvaranje threadova unutar istog CCX-a (jer je komunikacija brža), nakon toga tek ide na drugi CCX (koji je sporiji).
Negativna strana toga je što možeš imati zapunjen potpuno jedan CCX s threadovima, a drugi relativno slobodan što znači i veće termalno opterećenje na manjem području, ali navodno su iz AMD-a odlučili da su važnije performanse od malo povećane temp.

Drugi update vezan za 1903 je da može puno brže switchati P stateove od procesora (mijenjati mu frekvenciju). Prije je za switch bilo potrebno oko 30ms, sada oko 1-2ms, što opet donosi povećanje performansi kod vrlo dinamičnih loadova (prije boosta na max frekvenciju).

P.S. nemam Ryzen doma pa ne mogu testirati, ali navodno će trebati i novi AMD chipset driver da se te optimizacije primjene.
E to je to, ja sam fulao ovo sa switchanjem OC-a. FYI kod intel je to bilo 100ms, sada je 15ms.
I da, izgleda da nisu još izašli AMD driveri koji to podržavaju jer je HU testirao i nema pomaka, osim u 3dmarku
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote