View Single Post
Staro 07.02.2013., 12:55   #701
Danchibald
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
Evo složio sam upute kako na 4040 i 4300 zamijeniti internu USB memoriju sa pravom externom memorijskom karticom. Na 4500 nije potrebno isto raditi jer ispravno iščitava vanjsku memorijsku na koju se mogu prebacivati aplikacije.
Prvo pročitajte sa razumijevanjem, a onda krenite raditi. Ako ima kakvih nejasnoća, slobodno pitajte :-)

Dakle telefon mora biti rootan i treba instalirati root explorer (ja sam kroz njega radio jer mi je najfriendly).
Otvoriti root explorer i odmah u gl. izborniku pronaći datoteku "etc".
Unutar "etc" dolje pri dnu pronaći file koji se zove "vold.fstab" (postoji i "vold.fstab.nand" ali njega ne dirati).
Dugim stiskom na "vold.fstab" otvori se popup prozor i odaberemo na vrhu "Open With" i odaberemo "Text Editor".
U 3. pasosu (ispod drugog niza ############) imamo dva reda texta u kojima piše slijedeće:

#Mounts the first usable partition od specific device
dev_mount sdcard /mnt/sdcard emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-sd.0/mmc_host

dev_mount sdcard2 /mnt/sdcard2 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-sd.1/mmc_host

Dakle ovo što sam boldao treba zamijeniti (samo dolje izbrisati broj 2 i upisati ga gore odmah iza sdcard - BEZ RAZMAKA!!! - PAZITE KAD ISTO PREPRAVLJATE DA SVE OSTALO OSTANE ISTO, DA NEMA RAZMAKA VIŠKA ILI MANJKA I SL.)

Kad se isto prepravi treba pisati slijedeće:

dev_mount sdcard /mnt/sdcard2 emmc@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-sd.0/mmc_host

dev_mount sdcard2 /mnt/sdcard auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/mtk-sd.1/mmc_host

Prilikom izlaza van, uređaj će pitati da spremimo promjene, te odaberemo spremanje. Originalna će datoteka biti spremljena odmah ispod i ta originalna backupirana se zove "vold.fstab.bak".

Napraviti restart uređaja i voila, vanjsku memorijsku karticu iščitava kao dodatnu unutarnju USB memoriju na koju možete sada sve prebacivati od aplikacija što se može prebaciti.
NAPOMENA: sve aplikacije koje su bile prebačene na USB memoriju neće se nakon ovoga vidjeti i treba ih ponovno reinstalirati jer su memorije sada zamijenjene. Aplikacije se ne vide u izborniku iako u popisu aplikacija vidite da su instalirane (ja sam to riješio na način da sam prije ove kemije sve backupirao pomoću Titanuim backupa, zatim sam cijeli folder od Titaniuma prebacio na microSD memorijsku i onda sam tek ovo iskemijao. Nakon toga sam pomoću Titaniuma sve aplikacije i postavke restorao, i nakon toga obrisao onu USB memoriju od 2,5 GB koja mi je sad stalno prazna jer ju i ne koristim :-D - bitna napomena: Titaniumu sam naravno napravio Move To SD da bi kasnije ispravno u isti folder na memorijskoj nadalje backupirao podatke)

"vold.fstab.bak" nemojte brisati nego si ju ostavite zlu netrebalo. Ukoliko treba vratiti na originalno stanje, izbrišete "vold.fstab" i na "vold.fstab.bak" samo maknete ovo ".bak". Restart uređaja i vraćeno je na originalno stanje.

Sretno u kemijanju!!

Sve ovo radite na svoju odgovornost!!! (da ne bi bilo zabune )

Zadnje izmijenjeno od: Danchibald. 07.02.2013. u 14:26.
Danchibald je offline   Reply With Quote