View Single Post
Staro 27.04.2009., 09:27   #89
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne bih bas isao u takve detalje.
OK, samo "nestandardni" telekom o kojem pričamo nema drvene stupove zavezane za betonski stup zakucan u zemlju i tu se ne radi o FTTH već backbone linkovima između gradova

Ali razmemo se, ne bi išli previše u detalje oko te teme
Citiraj:
Autor Milentije Pregled postova
Ali samo da napomenem sta si napisao u postu #5 ove teme, a sada, polako ali sigurno, mjenjas svoj stav u vezi toga sto si izjavio.
Trebao sam biti precizniji. Parice na stupovima vise, odnosno nisu horizontalno nategnute. Optika ne može visiti na stupu, već se mora postaviti da bude maksimalno ravno koliko je to moguće. Tako se FO vod može i prepoznati na stupu, osim toga što je često dosta deblji od parice.

Grom ima napon između 10-70MV (megavolta). Ako mu nije bilo problem proći kilometar kroz zrak koji je dielektrik, proći će i kroz još puno toga na stupu i oko stupa. Sama optika je plastična pa ne privlači grom, ali dovoljno je da udari negdje blizu i evo ti problema. Vidio sam stupove od T-Coma i HEPa rascijepljene od udara groma i spaljene distributivne kutije. Češće grom zvekne u drvo i rascijepi ga, te zatim drvo u padu potrga sve vodove koji su prolazili između dva stupa pored tog drveta.

U takvim mjestima ljudi za nevremena vade sve iz utičnica, a oni koji nisu to učinili (na vrijeme) zatrpaju T-Comov 0800-9000 i cmolje da su im spaljeni telefoni i modemi doma, odnosno da im parica više ne radi....

Svih tih problema nema ako optika ide kroz zemlju. Dalekovodi su pak druga priča i oni nemaju taj problem.

S obzirom koliko košta ulaganje u optičku infrastrukturu i s obzirom da se priključak sada plaća 1kn, a ne 2,000 maraka, intervencije zbog onakvih problema skupo koštaju.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 27.04.2009. u 09:52.
medo je offline   Reply With Quote