View Single Post
Staro 17.04.2011., 17:51   #1
Mikeyy
Premium
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: HR
Postovi: 2,074
Programi za poslovne korisnike - [windows] [opensource] [free]

Htio bih na jednom mjestu skupiti što više windows besplatnih programa koji mogu biti korišteni u komercijalne svrhe. Razlog su sve češće posjete nadležnih inspekcija u tvrtke, pa iako je teško da će netko tko se bavi grafikom moći zamjeniti Photoshop, ali barem može za sve ostalo koristiti besplatne kvalitetne programe.
To su uglavnom opensource programi, ali pretpostavljam da ima closed source free programa koji se mogu koristiti u tvrtkama.

Nisam vidio ovakvu temu pa bih volio da predložite svoje da vidimo da li će neki novi isplivati.

Ispravite me ako se neki sa moje liste ne može koristiti besplatno u poslovne svrhe.

1. Office programi
LibreOffice - sadrži zamjene za Word, Excel, PowerPoint, Access, fork OpenOffice-a sa većim mogućnostima, preveden na HR
OpenOffice - sadrži zamjene za Word, Excel, PowerPoint, Access, prijevod na HR samo do verzije 3.2.1
Google Docs - web zamjena za office alate

2. Grafika
Gimp - zamjena za Photoshop
Paint.Net - obrada fotografija, manje mogućnosti od Gimp-a, ali i jednostavniji
Scribus - priprema za tisak
Inkscape - vektorska grafika, zamjena za Adobe Illustrator, Corel

3. Zvuk
Audacity

4. Video
Handbrake - kodiranje videa, ripanje DVD-a
VLC - video player
VLMC - video editor, nisam siguran u mogućnosti

5. Kompresija podataka
7-Zip - zamjena za WinRAR, WinZip i slične programe
PeaZip - zamjena za WinRAR, WinZip i slične programe

6. Izrada PDF dokumenata
PDFCreator - PDF printer za stvaranje PDF dokumenata iz bilo koje aplikacije koja može printati, podržava i JPG, BMP, PNG i TIFF
ImagePrinter Free - isto kao PDFCreator

7. Virtualni desktop
VirtuaWin - virtualni desktop

8. E-mail
Thunderbird - podržava kalendar, samostalno i preko Google Calendar, exchange ne podržava, mogućna sinkronizacija kontakta sa Gmail-om
Windows Live Mail - dolazi sa Windows 7 ako se ne varam, mislim da je besplatno i za poslovno okruženje, ispravite me ako griješim

Web riješenja kao GMail (ima push email sa gmail aplikacijom), Hotmail (ima push email preko MS Exchange) i slični.
DavMail - nije email klijent nego gateway pomoću kojeg možete spojiti Thunderbird i druge email klijente na exchange server

9. Anti-virus, anti-spyware, anti-malware
ClamWin - opensource antivirus, nema proaktivnu zaštitu, samo skeniranje prema zahtjevu
Microsoft Security Essentials - antivirus, besplatno na do 10 računala u tvrtki
Comodo Internet Security - antivirus i firewall, može se koristiti u komercijalne svrhe

10. Zaštita
KeePass - pohrana šifri
CCleaner - čišćenje diska i registry

11. Alati
CDBurnerXP - snimanje CD/DVD-ova, freeware, ali dopuštaju korištenje u sve svrhe
InfraRecord - snimanje CD/DVD-ova
Defraggler - defragmentiranje diska

Eraser - sigurno brisanje diskova

12. Specifični poslovni programi
GanttProject - program za izradu gantograma, raspodjelu vremena potrebnog za izvršavanje zadataka, proizvodnih procesa i slično
GnuCash - program za knjigovodstvo, praćenje troškova itd., teško da se može koristiti za naše knjigovodstvo, nisam nikada koristio, treba provjeriti

OpenDocMan - upload i dijeljenje datoteka, omogućava ograničeni pristup raznim korisnicima, skupinama korisnika i slično, nije WIN nego web based, grafika nije neka, ali je vrlo jednostavan i brz, trenutno ga uvodim u firmi, čini mi se da će biti dobar

Zadnje izmijenjeno od: Mikeyy. 18.04.2011. u 11:16.
Mikeyy je offline   Reply With Quote