View Single Post
Staro 05.01.2015., 00:49   #1
KhongLo
Registered User
Moj komp
 
KhongLo's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2015
Lokacija: Zagreb
Postovi: 695
Python - kako početi?

Pregledavao sam forum i vidio da se tu i tamo javljaju upiti vezani uz Python. Često ga se preporuča kao prvi izbor, kako za one koji još nikada nisu programirali, a htjeli bi početi, tako i za one koji već znaju programirati u nekom drugom programskom jeziku, a htjeli bi dodati još jedan na listu u svom CV-u. Kolegiji vezani uz Python u programu su mnogih svjetski renomiranih sveučilišta, a vidim da na mala vrata ulazi i u nastavne programe srednjih škola i fakulteta diljem Lijepe Naše. Osobno mi se jezik jako sviđa zbog svoje jednostavnosti i funkcionalnosti, pa sam odlučio otvoriti temu i podijeliti svoja iskustva. Nadam se da će bar nekome biti od koristi i da će se i drugi korisnici nadovezati sa svojim znanjem i iskustvom...

Što je Python?

Python je interpretirani općenamjenski programski jezik visoke razine. Tvorac jezika je Guido van Rossum, a ime je dobio prema serijalu Monty Python. Besplatan je i otvorenoga je koda te podržan na velikom broju različitih operativnih sustava, uključujući Windows, Linux i Mac. Korisniku daje mogućnost korištenja većine programski paradigmi, a najviše se ističu proceduralno i objektno orijentirano programiranje. Upravo zahvaljujući Pythonu, YouTube, Dropbox, mnoge Googleove usluge i mnoge distibucije Linuxa (npr. Ubuntu i Mint) izgledaju onako kako ih danas poznajemo. Više na službenim stranicama i Wikipediji...

Preduvjeti za programiranje u Pythonu:
  1. Potrebno je imati računalo na raspolaganju. *
  2. Znati se služiti barem jednim text editorom (npr. Notepad, Notepad++, Vim, Emacs, Nano, Atom, TextMate, Sublime Text, gedit, Kate, itd.). **
  3. Preuzeti Python interpreter (download) i instalirati ga na računalo (uputstva). ***
  4. Uistinu je poželjno, rekao bih čak i nužno, služiti se engleskim jezikom. ****
* Python interpreter moguće je instalirati i na tabletima (pouzdano znam za iPad).
** Uz interpreter dolazi i IDE, no za početak preporučam korištenje text editora. Postoje i razni drugi IDE-ovi koje je moguće besplatno preuzeti s interneta ili ih kupiti.
*** Mac i većina distribucija Linuxa dolaze s predinstaliranim Python interpreterom. Za provjeru otvorite Terminal i upišite help python ili python --version.
**** Za one kojima engleski jezik predstavlja problem bit će navedena i literatura na hrvatskom te ostalim jezicima na kraju.

Koju verziju trebam odabrati: Python 2 ili Python 3?
Ukratko: odaberite prema vlastitim potrebama.
Pojašnjenje:
Online kolegiji za početnike:
  • Learn Python The Hard Way by Zed Shaw (za potpune početnike, tj. one koji nisu ranije programirali)
  • Codecademy (za potpune početnike i one koji imaju prethodnog iskustva s programiranjem u drugim programskim jezicima; potrebno se registrirati ili prijaviti koristeći Facebook ili Google+ account; na stranici postoji interaktivni online interpreter)
  • Learn Python (za potpune početnike i one koji imaju prethodnog iskustva s programiranjem u drugim programskim jezicima; na stranici postoji interaktivni online interpreter)
  • Video snimke s predavanja iz Introduction to Computer Science and Programming na Massachusetts Institute of Technology (MIT 1)
  • Video snimke s predavanja iz Introduction to Computer Science and Programming na Massachusetts Institute of Technology (MIT 2)
  • A Byte of Python by Swaroop C H (vrlo kratki tutorial za potpune početnike)
  • Online Python Tutor (s4vgR ga preporuča za totalne početnike)

Ma ja bih radije da me neka zgodna cura uvede u sve to!
Ne sviđa se meni to sve online, daj mi neku knjigu!
Već poznajem osnove Pythona. Htio bih krenuti s nečim konkretnim!
Coding styleKao što i u PEP-u 8 piše, prilagodite svojim potrebama i radnoj okolini.

Kompletna dokumentacija o svemu i svačemu:
Dodatna literatura:
Literatura na hrvatskom i ostalim jezicima:

Zadnje izmijenjeno od: KhongLo. 03.03.2015. u 00:47. Razlog: Update online kolegija za početnike
KhongLo je offline   Reply With Quote