View Single Post
Staro 22.01.2018., 10:31   #1729
realmadrid
Premium
Moj komp
 
realmadrid's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 239
Pozdrav! Imam jedno noob pitanje i vjerojatno je bilo vec odgovoreno i elaborirano ali eto...

Najme, spojio sam prvi rig koji je, ruku na srce vise prazan nego popunjen trenutno ali radi se na tome. Trenutno se u rigu nalazi:

- Gigabyte H110-D3A
- Intel Celeron G3930
- Corsair HX 1200
- Kingston 8GB 2400MHz DDR4
- Silicon Power 2.5" S55 120GB SSD SATA3
- PCI-E Extender, Riser USB 3.0, V008s, 50cm
- 1 x Asus GTX 1080 Strix Gaming OC
- 1 x Asus GTX 1070 Dual OC
- 1 x Zotac GTX 1070 AMP! Extreme

E sad, pročitao sam hrpu stranih foruma i raznoraznih clanaka no uglavnom je to bilo dosta smeća i "rekla kazala" bez ikakvog logičnog objašnjenja - a pitanje je: rizik spajanja risera na napajanje SATA konektorom?
V008 riseri imaju, uz SATA, mogućnost napajanja preko 6 pinskog konektora i preko molex konektora i par ljudi odmah mi je savjetovalo da risere spojim na na 6 pinski i da sam miran, no položaj SATA konektora daleko mi više odgovara stoga se pokušavam uvjeriti da je ovo kako je sad spojeno uglavnom sigurno i da ne bi trebalo biti problema sa topljenjem žica/konektora.

Najme svaka je grafa trenutno spojena zasebnim pcie kabelom (8 to 2 x 6+2), dok je svaki od risera spojen na zasebni 6 pin to sata kabel (OVAKAV). Ako uzmem za primjer Asus GTX 1080 Strix Gaming OC - ona ima 6 pin + 8 pin priključak za napajanje i ona povuče maksimalno cca 230 W (prema TechPowerUp-u i manje ali neka bude 230). 6 pin može dostaviti do 75 W a 8 pin do 150 stoga u ovom slucaju zajedno mogu kartici dostaviti do 225 W. Ukoliko se kartica natjera da povuče više od toga, dodatnu snagu dobiva, u normalnom slučaju, preko PCIe slota na matičnoj koji može dostaviti do 75 W, a u ovom slučaju, kada je kartica spojena riserom na PCIe, ta dodatna snaga ide onim kabelom kojim je riser spojen na napajanje. Kako je moj riser spojen sata konektorom, on bi u ovom teoretskom slučaju dostavljao dodatnih 5 W kako bi nahranio karticu. Ukoliko se dobro sjećam, SATA može dostaviti do 54 W snage i tu (u mom slučaju) ne bi bilo problema sa preopterećenjem i izgaranjem konektora/žica. TEORETSKI, na stranu sigurnosti ide i to što su sve grafe underclockane i undervoltane.

Da li je ta logika bar donekle točna? Molio bih kolege sa više znanja i iskustva da bace pokoji savjet i mišljenje.

EDIT: sata kablovi i konektori su potpuno hladni, bar za sad.

Zadnje izmijenjeno od: realmadrid. 22.01.2018. u 10:37.
realmadrid je offline   Reply With Quote