View Single Post
Staro 23.09.2018., 07:12   #50
iprodano
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2009
Lokacija: Osijek, Hrvatska
Postovi: 227
Citiraj:
Autor ShebY Pregled postova
Pitanja za ljude koji primarno nose leće:

1. koje leće nosite (dvotjedne, mjesečne, godišnje) i zašto baš te?
2. kako ide cjeli "ritual" za te leće koje nosite, kad stavljate/skidate, otopine, kad mjenjate?
3. ako nosite povremeno naočale, zašto i u kojim situacijama?
4. za neke leće čitam da se može i spavati s njima, ima li razloga zašto to ne raditi?

Osobno sam prve i zasad jedine naočale dobio prije cca 5 godina, jedno oko -0,5 drugo -0,75. Doktorica mi je dala na oba oka -0.5 naočale jer mi je bilo čudno da su različite dioptrije.
U početku sam ih nosio samo za vožnu, u zadnje cca 2 godine ih koristim i za TV a i za ostale stvari gdje gledam dalje od 1m (minitora/moba/tanjura ).
Naravno vrijeme je za zamjenu naočala jer mi se pojačala dioptrija i ove su stare i izgrebane, pa zato razmišljam o lećama.
Ako ima neki beginners guide bio bi zahvalan, ali svakako volim čuti iskustva forumaša, pogotov što su ljudi tu napisali da nose leće godinama.
Nosim ih od 2014. pa ću dati svoje iskustvo, dioptrija -1.5 oba oka.

1. mjesečne leće (Coopervision Biofinity ili Carl Zeiss Compatic, obje su mi odlične). Ako se pridržavaš higijene i uputa za rukovanje jednako su sigurne kao i jednodnevne leće a i što nije nezanemarivo ekonomski su najisplativije.

2. Prvo i osnovno dobro oprati ruke prije svakog rukovanja sa lećama. Ujutro ih prvo izvadiš iz kutijice za čuvanje, ispereš ih malo sa tekućinom za čuvanje leća te staviš u oko, tako i za drugo, kutijicu ostaviš da se suši dok ih ne staviš ponovo. Kada ih vadiš prvo staviš tekućinu u kutijicu za čuvanje, izvadiš prvu leću i staviš u kutijicu za čuvanje, ponoviš i za drugu. Kada se ispraksiraš stavljanje i skidanje dnevno ti ne oduzme više od 10 minuta.

3. nosim ih uglavnom tijekom radnog tjedna, preko vikenda samo naočale za TV a za računalo ništa ne koristim jer toliko daleko vidim.

4. iako postoje takve leće to nije preporučljivo, oko bi trebalo imati barem preko noći odmor i pristup kisiku koji je potreban rožnici. Također to je ekonomski neisplativo jer su takve leće puno skuplje.

Preporuka za nošenje leća, ja sam se preporodio nakon što sam prije toga nosio naočale.
iprodano je offline   Reply With Quote