View Single Post
Staro 23.02.2020., 11:12   #18
rendula
Registered User
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb, Trešnjevka
Postovi: 5,731
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Najveći problem je hlađenje preko ljeta. SFF kućišta jednostavno nemaju protok zraka jer je sve prenatrpano unutra. VRM-ovi se lako mogu pregrijavati, a pogotovo RAMovi ako opterećeni procesor puše po njima. Vodeno hlađenje mi ne dolazi u obzir jer iz sigurnosnih razloga ne želim da mi voda cirkulira u kućnom serveru.

Mala kućišta su mi osobno prevelik kompromis za nešto manji footprint, te često puno skuplja jer kvalitetne ITX/(mini)STX ploče i SFF komponente često koštaju puno više i nikad ne složiš sve isprve da paše, pa mijenjaš svašta.
Rekao bih da ovo jako ovisi od kucista do kucista. Ako imas nesto sa slabijim airflowom, konfa unutra treba biti prilagodjena tome, i ne mozes staviti 9900k ili 3950x u recimo velku 3.
Medjutim puno caseova, pogotovo ako ides na AiO, ima vrlo dobar protok zraka. Eto u mom ncaseu, 2x120mm puse odozdo, i jos 2x120mm je na radijatoru i puse po cijeloj ploci. Isto tako, u sendvic caseovima tipicno se radi bottom-up airflow sa ventilatorima odozdo, koji osigurava protok zraka preko cijele maticne.

U slucaju slabijeg hladjenja, uvijek postoji opcija ljeti malo undervoltati ili nafrljiti ventove, kako kome pase ja dosad nisam nikad imao problema po pitanju temperatura, ali istina je da tome treba pridati puno vise paznje nego kod normalnih midi towera.

I cijena je jasno puno veca, jer se sve radi u puno manjim serijama (za vecinu premium SFF kucista nije cak ni cijena presudna nego mala kolicina, i da zelis platiti 300 eura nemres jer ih nema.).


Inace, vezano za to, jedna stvar za koju se nadam je da ce sve vise normalnih ATX kucista podrzavati SFX napajanja. U danasnje doba za napajanje vise uopce nije potrebno potrositi toliko mjesta, i SFX trenutno ide do 750/800W, sto je dovoljno za... apsolutno sve. Popularnost im je jako narasla, ali promijeniti standard je jako tesko
rendula je online   Reply With Quote