View Single Post
Staro 13.01.2018., 21:50   #10212
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,642
Imam jedan 40" 4k HDR TV doma na kratko da vidim kako stvar funkcionira u real life uvjetima (pored standardnog 32" FHD-a kojeg koristimo inače)

Spojen na PC:

Upotrebljiv na tek 200-300% scalingu
HDR - boje isprane, ugašeno istog trenutka (Windows 10 opcija koja se očito aktivira kad prepozna HDR monitor/TV spojen)
Mogao bih se naviknuti na svakodnevno korištenje umjesto trenutnog 29" monitora, no ipak je malo prevelik za udaljenost na kojoj inače koristim komp
Razlika u bojama (bavim se fotografijom) nije drastična. Dalo bi se kalibrirati i koristiti ga i u te svrhe.
32" UHD bi bio idealan na udaljenosti za svakodnevni rad (metar od ekrana).

Spojen na antenu:

Tragično, sve osim SLO 1 HD i SLO 2 HD koji su jedini gledljivi
Samo za hardcore mazohiste...

4k filmovi sa sticka:

Od nekoliko isprobanih, Planet Earth II serijal (10 bit, HDR) mi jedini djeluje kao da je stvarno originalno i sniman u 4k, ostalo mi se čini upscaleano (dosta šuma i djeluje neuvjerljivo) - radi se o Martian, Hateful Eight i Star Wars Rogue One

Planet Earth II je čisti užitak gledati u 4k.

Zaključak:

U 5 dana su pogledana dva 4k filma i tri 4k HDR epizode Planet Earth II. U prijevodu, 7 sati provedenih pred TV-om gledajući adekvatan sadržaj (koji je trebalo "nabavljati" otprilike 2x toliko).

Ostatak vremena se gledao TV program (jesam li rekao već da je tragično loš u usporedbi s 32" FHD-om, što je ionako logično)

1080p film izgleda bolje na FHD televizoru (opet logično)
720p film izgleda bolje na FHD televizoru (opet logično)

HDR nisam baš doživio. Gledao video s HDR-om i onaj bez HDR-a. Ne bih dao ruku u vatru da me netko pita koji ima HDR, a koji ne.
Ako sam dobro shvatio kako HDR funkcionira, video sadržaj u sebi ima ugrađene instrukcije kako se TV u pojedinom trenutku treba ponašati da bi postigao potreban kontrast/osvjetljenje/blablabla... Da mi netko stavi isti sadržaj bez HDR-a na isti takav TV i stavi ih jedan pored drugoga, možda bih primijetio razliku. Ovako ne mogu reći...gledao sam HDR video na HDR TV-u i vidio sam razliku i HDR je supermegakul.
Dok me netko s konkretnim (gore opisanim) dokazom ne razuvjeri, HDR nije nešto što bih istaknuo kao prevagu u izboru 4k TV-a.

Ukratko...osobno, ne vidim trenutno smisao u 4k TV-ima...jer

- nemam optiku i Netflix / Amazon / nešto treće...pretplatu koja nudi 4k sadržaj i puno slobodnog vremena...

- sve osim pravog 4k sadržaja izgleda lošije nego na FHD TV-ima.

- mi je jednostavnije i brže nabaviti 720/1080p film / seriju / dokumentarac (stream, DVD, BR ili torrent), koji će bolje izgledati na FHD TV-u.

Eto, čisto objektivno mišljenje o 4k nakon par dana korištenja. U moju kuću 4k neće...osim kao rezolucija monitora za PC
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64

Zadnje izmijenjeno od: 1v@n. 13.01.2018. u 21:57.
1v@n je offline   Reply With Quote