View Single Post
Staro 10.06.2004., 13:23   #2
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Baterija

Nema danas smisla kupovati NiCd bateriju kada postoje Li-ion. Razloge ne treba niti nabrajati. Svi su to već naučili na mobitelima. Vijek trajanja će ovisiti o ugrađenim komponentama unutar stroja.

Kada je na vanjskom izvoru napajanja, baterija MORA biti uključena jer to spašava stroj od pregaranja. Radi se o efektu kondenzatora. ne bi htio ući u detalje jer ima se o tome još jedan ovakav tekst napisati.

Miš

Tijekom svih ovih godina pojavilo se cijelo čudo raznih rješenja. Moj apsolutni favorit je trackball ugrađen na Toshiba 386. Bio je sa strane. Posebno se uključivao i divno ležao u ruci. Šteta što to nitko nije preuzeo i nastavio ugrađivati. CAD manijaci bi lijevu ruku dali za to rješenje. Potom su taj trackball postavili (neki Compaq) na mjesto današnjeg toucpada. Nije bilo loše ali niti dobro.

Touchpad je sigurno najrašireniji oblik mučenja sa kursorom. Malo se stvar popravila sa driverima koji daju mogućnost scrolanja i na onim modelima kojima nije predviđena ta opcija ali je to i dalje samo mučenje.

Point (nešto) je najgluplja ideja u vožnji kursora po ekranu. To je ona zelena ili crvena točkica na tipkovnici, negdje između g, h i b. Takvo stupidno rješenje još nisam vidio. Nemoguće kontrolirati, preciznost nikakva i nema mogućnosti tapa. To je IBM-ova ZAŠTIĆENA umotvorina. Koristi se u svim prilikama a isto tako je u svim prilikama treba izbjegavati. IBM ponekad ugrađuje i touchpad pa je to donekle bolje. Iskreno žalim one koji imaju to na svojem stroju.

Što god odabrali od ovih rješenja, garantiram apsolutno uživanje u mučenju. Odmah kupite mali miš jer će vam biti uključen više nego isključen. Obratite pažnju na to da se optički miš može voziti po svakojakim podlogama dok onaj s kuglicom daleko manje struje troši. Malo za razmišljanje. Osim toga, ne postoji mali optikaner koji je toliko dobar kao moj mali TEAC sa kuglicom. Preciznost je daleko bolja.

Ekran

Što se tu ima pametno napisati? Svi znaju što su mrtvi pikseli, garancija, kut gledanja, vrijeme odziva, kontrast i sl. Isto je kao i kod običnih TFT-a. Rezolucija je ono na što ljudi malo paze. Rezolucija 1024x768 nije baš neka fora. Sada je najpametnije uzeti nešto što ima 1400x1050. Veličina mora biti 15' ili 15'4 kod Wide ekrana. Wide ekran nije za svakoga. Čini se zgodno da se ima takav ekran ali je i stroj veći i teži. Ne može niti svaka torba primiti takvog ljepotana. Meni je trebao i ja ga imam ali kada ne bi imao takav zahtjev, odmah bi kupio običan. I vožnja kursora se razlikuje. U većini poslova je bolji običan ekran. Ali kada Excel razvalim preko wide ekrana, to je nešto stvarno lijepo. Jedino što rijetko radim u Excelu na notebooku, češće za to koristim desktop.

Optika

Sporo, sporo, sporo, Osobito ako se zeznete i ne kupite nešto što je Toshiba napravila. Oni jedini rade nešto kako treba. Ostalo nije vrijedno spomena.

Tipkovnica

Ne zanima vas? Pitati ću vas nakon mjesec dana. Vrlo je važno imati nešto na čemu se može normalno pisati. Ne postoji uvijek prava tipkovnica za priključiti.

Kučište

Osim estetskog doživljaja, važna je kompaktnost kućišta. Na tom je području Compaq vladar. Nema klimanja, krckanja, odvajanja, lupanja i sl. Oni stvarno rade savršena kućišta. S takvim je dojam da je stroj daleko lakši nego što u stvari jest.

Proizvođači

Ne treba uvjeravati ljude da je Gericom loš jer nitko u to ne vjeruje. Treba pratiti ove upute pa će ljudi sami doći do tog zaključka. Nije on jeftiniji bez razloga. HP Compaq nije najbolji nego je Best Buy. Toshiba je odlična ali ima loše ekrane za srednju klasu. IBM je kralj i kraljevski preskup.

Za kraj

Prijenosna računala nisu za igre. Svako desktop rješenje je bolje. Ne kupovati ga samo za igranje. Zamjena dijelova je nemoguća (ono što je moguće je skupo). Za iste novce kupite odličan mali PC za LAN Party koji je jednostavno prenosi.

Prijenosno računalo je previše skupo ako ne znate što s njime raditi. Mora imati funkciju osim pokazivanja.

Prijenosno računalo je teško jer 3 kg nije lako nositi po cijele dane. Otpadne rame. Provjereno i na zdravim ljudima.

Hrvatski nazivi su radi lakšeg snalaženja. Prijenosno računalo je i laptop i notebook i tiny.

Želite li još nešto znati o tome, slobodno pitajte. Samo nemojte pitati koji da kupim. Povesti će se pravi rat o tome.

Ne želim raspravljati o brzini mobile AMD-a. Rekoh svoje mišljenje kao i vi svi ostali.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote