View Single Post
Staro 04.10.2007., 13:30   #162
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
Sklapas usmeni ugovor pa ne moras nigdje potpisati. Isto kada ides kupiti kiflu u pekarnu, ne moras nista potpisati.

Sto se tice pitanja za sud, sud ne moze odrediti, ali i nemora, jer si sklopio ugovor.

Apsolutno je ista stvar ako ti potpises ugovor o kupoprodaji npr automobila koji nisi procitao i tamo vidis neke stvari koje ti ne odgovaraju (ali nisu protivne kateg. normama zakona) pa kasnije se zalish na njih. Sudu uopce nije bitno sto si ti bio u zabludi, ako si stavio takav i takav potpis na ugovor. Cemu onda ugovori ako bi svatko mogao doc na sud i rec meni se ovo ne svidja u ugovoru ali to nisam vidio pa bi sada drugacije. O ugovoru se moze raspravljati na sudu samo kada ga jedna stranka preksri (i ako je lihvarski)



Pristajesh sklapanjem usmenog ugovor u trenutku kada ste se sporazumjeli o predmetu i cijeni.
Prvo, "usmeni dogovor" pravno ne postoji. Drugo, sudu se mora predociti prihvacanje kupca na odustajanje od zakonskih prava. Trece, kiflu u ducanu kupujes ne kao tehnicku robu (koja k tome ne podlijeze ni nekim drugim zakonima), kao i to da ta ista kifla moze biti vracena ukoliko ima gresku ili nedostatak.

Zatim, kad kupujes automobil, ako naidjes na nesto sto ti se ne svidja, a ne spada u krsenje zakona, gresku ili nedostatak proizvoda, ne mozes nista.

I dalje, pokazi mi koji potpis kupac daje na koji ugovor sklopljen u maloprodaji, a posebno mi pokazi jedan jedini ugovor u kojem je to definirano (pismena izjava kupca o odricanju zakosnkih prava).

BTW, DI u zadnje vrijeme ima navalu zahtjeva za gore navedenim i sve rjesava u korist kupaca jer prodavac nema nacina izvuci se od toga.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote