View Single Post
Staro 04.10.2007., 09:57   #158
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor Skuki Pregled postova
To je tocno, ali postoje kategoricke norme (one koje stranek ne mogu mijenjati dogovorom, odnosno sve sto stranke dogovore ne vrijedi nego vrijedi ono u zakonu) i dispozitivne (one koje mogu).
Ovo bi spadalo u dispozitivne, dakle primjenjuje se samo ako stranke drugacije ne dogovore.
Da bi dobio novo jamstvo, trebao bi vidjeti da li negdje u jamstvu pise sta o tome. Ako ne pise, onda vrijedi ovo u zakonu, pa trazi produljenje.
Isti slucaj sam imao sa ve-milom prije. nigdje nije pisalo drugacije pa je vrijedilo ovo u zakonu. Da mi se grafa pokvarila kojim slucajem u razdoblju od godine dana od zamjene bogme bi se iso baktat sa njima, al nije na srecu.
Bilo kakve jamstvene iznimke koje iskljucuju odredjene tocke bilo kojeg zakona moraju biti direktno odobrene i potpisane od obje strane, varijanta "ja kupim a onda vidim u jamstvenom listu" ne hoda.

Zamisli da kupis prijenosnik, odneses ga doma a u jamstvenom listu pise da jamstvo vrijedi samo ako prijenosnik ne iznosis iz trgovine ili slicna nebuloza.
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote