View Single Post
Staro 01.02.2020., 15:16   #931
JC Denton
dr. sc. tech. dipl. ing.
Moj komp
 
JC Denton's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Rijeka-Opatija
Postovi: 3,130
Citiraj:
Autor Disco Pregled postova
Prvo konzole, Sony i MS uvijek gube love na HW-u. Nintendo je jedini koji nije prodavao svoje konzole ispod nabavne cijene dosada. Ste primjetili da su N konzole osjetno slabije od konkurencije zadnjih godina? I nemojte zanemariti činjenicu da MPC koju mi krajnji kupci dobivamo za GPU nije isto što i VPC koju Sony/MS/N dobivaju na ogromne količine APU-a koje naručuju. I onda ih prodaju još ispod cijene. Njima je uvijek zarada bila u igrama, BTW ne znam koliko vas uopće zna, ali devovi moraju platit neku cifru ako svoju igru izbacuju jednu od konzola. Sony i MS su tu umjereni, dok je N u prošlosti bio jako prepotentan i bezobrazan, em je masno to naplaćivao, em je ograničavao količinu komada igara koje netko može proizvest, kasnije im se sve to višestruko obilo o glavu.

OK, ajmo na grafe. Da i ja sam prije uvijek mogao kupiti poštenu grafu do 1500kn, dok su top modeli bili oko 2000+. Sjećam se da sam npr 8800GTS 320 platio do tada najviše, cca 1900kn čim je izašla. Iznad nje su još bile GTS-ica sa 640mb i GTX-ica sa 768mb, još nije bilo ultrapopularne 8800GT 512mb. I nakon nje sam još skuplje platio ovu GTX 970 na kojoj se igram već 5-u godinu(u međuvremenu sam imao 4850 i GTX 560). E to, prijašnje grafe su mi max bile dovoljne 2 godine za ugodno igranje, a u dosta slučajeva i kraće (mislim da mi je GTX 560 durala 3 godine). Tako da da, grafe jesu bezobrzano preskupe, ali realno traju duže jer se sve nekako usporilo 2010-ih.

Moj slj upgrade će biti ili Ampere (vjerojatnije) ili RDNA2. Vidjet ćemo.

EDIT: Htio sam dodati. Kod mining groznice su i nV i Ati vidjeli da su ljudi spremni iskrcati masnu lovu za GPU-e i jednostavno napucali cijene. To je nekako moje mišljenje, i dokle god ljudi kupuju po tim suludim cijenama, oni će ih se držati...
Tu si u pravu. Usporilo je 2010. Postalo je sve teze dobit znacajan skok performansi iz generacije u generaciju, ciklus izbacivanja novih grafa se produzio sa 6 mjeseci na godinu-godinu i pol + sto je skok performansi rijetko bio vise od 30-50%. A prije si svakih 6 mjeseci imao novu GPU koja je bila duplo brza od stare. Uz to, za vrijeme mining groznice su cijene skocile, a prodaja cvala. To je za posljedicu imalo da su proizvodjaci mogli jos malo rastegnut izbacivanje novih grafickih, a za gaming su se rijetko kupovale nove najjace grafe jer su bile preskupe. Uz postojece konzole, to je bilo idealno vrijeme da developeri uloze vrijeme i znanje u max iskoristavanje "jeftinijeg" hardvera umjesto da se oslanjaju na jacanje hardvera. Posljedica toga je da grafe duze traju, a i usporedba danasnjih 8gara na medium , high i ultra ne pokazuju visr tako drasticne razlike u prikazu. Nekad su igre izgledale znacajno gore na medium, ili ne daj Bog na low postavkama. Danas vecina igara na low ili low/medium postavkama izgkeda prihvatljivo, u usporedbi sa vremenima prije 2010.
JC Denton je offline   Reply With Quote