Tema: Automobili
View Single Post
Staro 23.04.2019., 10:08   #43740
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Mislim da je ova rasprava odavno završena i da se svi slažemo oko osnovnih stvari:

Svatko ima pravo pretjecati kolonu, dokle god se ne ubaci iznenada u lijevu traku. Nema veze dal ovaj iza ide i 200 preko ograničenja, iako je naravno tada manja šansa da ćemo ga uočiti u retrovizoru, a njegova je odgovornost da bude spreman da mu netko izleti jer ga ljudi ne vide.

Dokle god osoba A pretječe kolonu, nema mu tko trubiti i blicati. Dal ja razumijem osobe koje sa 110 pretječu po autocesti? Ne baš kad se smije 130, i ako je cesta suha, ne vidim razlog za 110, ali opet, bolje da se vozi i 110, nego 130, pa da bude nesiguran (nov vozač, dugo nije vozio, prvi put na autoputu... svašta je moguće)

Osoba bi se, na siguran i predvidljiv način trebala maknuti u desnu traku nakon pretjecanja, ne zato jer je iza nje netko brži, nego zato jer tako nalažu propisi.

Osoba B koja se vozi 180+ u lijevoj traci, nema šta blicati, a pogotovo ne trubiti, jer iskaljivanjem svoje srdžbe oduzima trenutak pažnje svim suputnicima na autoputu.

Ukoliko se osoba A nije maknula u desnu traku nakon pretjecanja, a ima za to mjesta i vremena, osoba B si može (probati) dati za pravo da jednom blicne i da do znanja ovom ispred da bi mogao razmisliti o prebacivanju u desnu traku.

Suma summarum svega je:
RH nije izgradila autocestu za tebe jednoga, da se ti guštaš po njoj i isprobavaš svoj auto.
Autoceste se grade iz mnogih razloga, a jedan od njih je da su one ipak sigurnije od međugradskih cesta. Pa da bi takve i ostale, ljudi ne bi smjeli očekivati da je njihovo pravo da se po njima voze 200km/h. Vaše pravo je samo da se vozite, a vaša je dužnost da pritome pazite na svoju i obavezno tuđu sigurnost.

Cijeli život smo proveli samo u svojim cipelama, znam, i teško je ponekad shvatiti da ovi drugi ljudi oko nas nisu nekakvi statisti niti kulise, nego jednake osobe kao i mi sami. Niti je kreten ovaj koji vozi skuplji auto, niti je nesposoban ovaj koji vozi jeftiniji auto.
I tvoj i njegov život jednako vrijede.

Čuvajte se, pazite se. Kada vam to situacija na cesti dopušta, i nije vam problem platiti kaznu, vozite se koliko vam auto i vaše vozačke sposobnosti dopuštaju (često se to precjeni, znam, svi smo krivi za to bar jednom u životu), ali samo onda kada vam to dopuštaju i uvjeti na cesti. Koji se ne odnose samo na vremenske utjecaje, nego i na promet oko vas.

Možemo li molim vas sada zatvoriti ovu raspravu i krenuti pričati o novim Corollama, Mazdama 3, ma može i Yugićima sa 900ks
(https://automobili.hr/novosti/tuning...ra-i-900-konja)
Elven je offline   Reply With Quote