View Single Post
Staro 12.03.2007., 21:16   #1
Bartuc
The All Seeing Eye
Moj komp
 
Bartuc's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,103
Arrow Postupak nanošenja termalne paste i ostala pitanja

Pošto me u zadnje vrjeme ljudi dosta ispituju "Kako se stavlja pasta na procesor?", odlučio sam napraviti "Tutorial" kako se pravilno nanosi pasta!

Ovo je način na koji ja nanosim pastu: -rađeno na E4300 i CoolerMaster HyperTX

1) Priprema:

Pošto je pasta koju dobijemo na cooleru uglavnom loša potrebno ju je temeljito očistiti te nanjeti novu, bolju pastu! Iz mog iskustva najbolje paste su Arctic Silver 5 i Arctic Silver Ceramique! Pastu čistimo tako da vaticu (za čišćenje lica) natopimo u alkohol (ne previše) te temeljito očistimo bazu hladnjaka od serijski dobivene paste! Ukoliko je potrebno, procesor se također može na taj način očistiti od stare paste! Prije nanošenja nove paste, hladnjak i procesor moraju biti potpuno čisti i suhi! Kako kaže kolega ^SuperUnknown^, da bi u potpunosti očistili bazu coolera od masnoča, preporuka je koristiti običnu gumicu za olovku - ovo je također preporuka kolege undo-a!



Ponekad je završna obrada baze coolera dosta loše izvedena te ju je poželjno malo "ispolirati" prije upotrebe! To se radi tako da se uzme najfiniji smirgl papir i nježno se izsmirgla baza coolera. Nakon njega potrebno je još i smirglanje sa vodenim smirgl papirom za dodatno glancanje baze coolera. Važno: Mora se koristiti vrlo fini brusni (smirgl) papir granulacije 1200, 1400 ili čak 2000 (hvala Smartguy). Neki ljudi čak preporučaju i poliranje sa raznim polir pastama ali ja mislim da je to više šminka nego što je korisno! Na svu sreću, baza HyperTX-a je vrlo dobro izvedena te nije potrebna dodatna obrada!

Na slici ispod možete vidjeti očišćenu bazu coolera od serijski dobivene paste.



2) Nanošenje paste:

Ja nanosim pastu tako da je stavim na sredinu procesora u vrlo maloj količini (zrno riže) te je prstom razmažem po cjelom procesoru (kako kolega ZMAJ kaže, "najbolji je osjet" te u potpunosti imate kontrolu nad pastom)! Nanesena pasta ne smije biti debela, dovoljno je vrlo tanak sloj, npr. poput debljine lista papira! Ako stavite pre debeli sloj paste tada se učinak hlađenja procesora smanjuje! Pasta zapravo služi da se cooler i procesor sjedine odnosno "zaljepe" te da između njih nema "zračnih jastučića" koji služe kao toplinska izolacija! Nakon što nanesete pastu na procesor, moja preporuka je da stavite još jedan vrlo tanki sloj paste na bazu coolera, tanji od onoga što ste stavili na procesor! Ukoliko vam je pobjeglo malo paste pokraj procesora, to se može vrlo lagano obrisati štapičem za uho! Kada ste to napravili, položite cooler na procesor te ga učvrstite za matičnu ploču (prikazano u uputama koje dobijete sa coolerom)!

- Ukoliko ne želite mazati prste, te ste skeptični dali pasta gubi rashladna svojstva ako dođe u kontakt sa ljudskom kožom, uvjek možete razmazati pastu na procesor i cooler sa nekom najlon folijom ili drugim improviziranim materijalom! Hvala windfucker.

Na slici ispod možete vidjeti količinu potrebne paste za Intel Core 2 Duo!



Drugi način koji ja osobno ne preferiram je da stavite na sredinu procesora kap paste (veličine zrna riže) te je pritisnete sa coolerom (ne jako) i tada ga lagano zarotirate da se pasta rasporedi između coolera i procesora! Ne volim ovaj način zato jer ne vidite što ste zapravo napravili i rijetko kada če se pasta ravnomjerno raspodjeliti po cjelom procesoru! Ako radite na taj način, pasta če se raspodjeliti po cjeloj površini procesora tek kada se zagrije i postane malo više "tekuča"! Baš iz tog razloga više volim prvi način koji sam opisao jer imate potpunu kontrolu nad pastom, a što se tiče zmazanih prstiju, to se lagano pere s vodom!

Na slikama ispod možete vidjeti nanesenu pastu na procesor i bazu coolera!



Par riječi za kraj:

Svaka pasta pa tako i odličan Arctic Silver gubi na kvaliteti kako vrijeme prolazi. Moja preporuka je da svakih dvije godine (ili godinu dana) skinete cooler sa procesora te ih temeljito očistite i nanesete novi sloj sviježe (čiste/friške) paste. Time čete ostvariti bolje hlađenje procesora i dugovječniji rad komponenti! Također je preporuka svakih par mjeseci očistiti CPU cooler od prašine jer prašina je također toplinski izolator te smanjuje rashladna svojstva coolera! Kod čišćenja coolera vrlo je važno propuhati ili posaugati prašinu između aluminijskih/bakrenih lističa te očistiti ventilator od prašine!

Nadam se da če ovaj Tutorial nekome olakšati život bar malo!

Za kraj još jedna slika gotove montaže coolera na procesor



Pozdrav

Zadnje izmijenjeno od: Bartuc. 13.03.2007. u 16:17.
Bartuc je offline   Reply With Quote