View Single Post
Staro 13.11.2020., 21:51   #8
Kruno M
Premium
Moj komp
 
Kruno M's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: VKCI
Postovi: 1,202
Ja već 3-4 godine koristim RPI3b sa Domoticz-om gore.

Hardware:
RPI3b - zasada druga microsd kartica unutra, prva PQI pukla nakon god dana odonda Sandisk ultra
Sonoff Touch
Sonoff mini
Sonof Basic

Sonoff RF bridge - magnetni kontakti po vratima i prozorima, detektori vode u kupatilu i kuhinji, senzor dima u kupatilu i kuhinji sve na 433MHz na baterije naravno.
Svi sonoffi preflashani malo na Tasmotu, malo na Espurnu.

ESP8266 homemade sklop za ulazna vrata jer sam u okov brave ugradio mikroswitch pa kad "reza" koja zaključava dodje do prekidača znam da je zaključano ili otključano, isto tako magnetni kontakt na vratima da vidim da li su vrata otvorena ili zatvorena. Po otvaranju vrata pali se svijetlo u hodniku i nakon 15min se gasi. Na istu šemu to koristim kao alarm. Ako aktiviram alarm (Samo varijablu u domoticzu 1 ili 0) dolazi mi poruka preko Telegrama automatski na mob da su vrata otvorena/otključana. (Isto tako na Telegram dobijam dojave o poplavi, dimu što nemam mogućnosti isključiti - to je 24h nadzor i dolazi na mob)

Sve na APC UPS-u koji je spojen na RPI tako da tu koristim još mogućnosti. RPI nadzire bateriju, ima ili nema struje, koliko je opterećenje potrošnje i tako. Imam oko TV-a led traku koja se pali nakon što upalim TV jer RPI skonta da se povečala potrošnja. Isto tako kad ugasim TV LED traka svijetli još 15 min kao nočno svijetlo da vidimo svi skupa otići spavati.

Ako okine neki od senzora (dim, voda) onda LED traka oko TVa počne blicati (pali se gasi), a ako nema nikoga kući onda dolazi poruka na mob.

Ako nestane struje a ima nekoga kod kuće (radio TV, radilo grijanje, otključana vrata, ima još uvjeta koje sam i zaboravio) onda se pali u dnevnoj sobi LED traka koja je iza leđa a iznad trosjeda, isto tako se pali i kod djece u sobi LED traka(spojena na UPS) oko TV-a ako je manje od 22h (da ih nebudi ako nestane struje u 3 ujutro )

U svakoj sobi stavljen Sonoff basic sa DHT22 senzorom temp i vlage. U dnevnom boravku on pali i gasi grijanje (prespojen na plinski bojler) A u domoticzu napravio "mrtvi" termometar na kojem samo podešavam temp i onda on uspoređuje s astvarnom temp i okida grijanje ili ne.

U dnevnom na zidu stavljen stari tablet na kojem sve isto vidim/kotroliram, podešavam temperaturu.

Grijanje je stavljeno na tajmere tako da su svi ukljućeni prije 2-3 tjedna i grijanje ne treba uopće dirati. Ako je žena prva smjena pali se grijanje u 5 ujutro, ako je druga pali se u 6. Klinci idu u školu i grijanje se gasi u 7h, pali se ponvno u 12h, gasi se svaki dan u 21h. Vikendom je malo drugačije, ali uglavnom zaboravimo na grijanje. (Također preko moba sve funkcionira ako treba upaliti).

Ljetos uzeo DAIKIN klimu koja se može povezati sa domoticzom ali nikako da to upogonim(ima svoju app pa nije hitno), ali riješim i to.

Sve kompletno na domoticz app na mobu, radi uredno već godinama.
__________________
Pošteni trgovci: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Kruno M je offline   Reply With Quote