View Single Post
Staro 23.03.2012., 17:11   #1
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,975
GPS trackeri za snimanje ruta i rekreaciju

Vidim da dosta ljudi pita za prijedlog koju aplikaciju koristiti ako npr. idete trčati, voziti biciklu i slično, pa želite usput i snimiti rutu kojom ste išli, da bi je kasnije mogli detaljno analizirati ili podijeliti s prijateljima.
Sličan topic nisam našao pa bi možda bilo dobro da ostali podijele svoja iskustva i glasuju za njima najdražu aplikaciju.
Ako je nekim slučajem nisam uvrstio, nadam se da ću to moći kasnije, pa će se topic updateat "putem".

Ja sam do sada imao iskustva sa 3 aplikacije: Sportstracklive, Everytrail i Alpinequest.

1. Sportstracklive sam koristio najduže i program odlično funkcionira. Rutu možete analizirati u samom programu ili kada se uploada na njihov server, gdje možete vidjeti razne detalje, tok rute, podijeliti je s drugima, itd.
Kako to izgleda kada se uploada: http://www.sportstracklive.com/track...king/CL/537015

2. STL sam zamijenio nedavno sa Everytrailom jer sam htio vidjeti mogućnosti Everytraila da slike koje sam slikavao tokom rute ubaci u rutu točno na mjesta gdje su uzete, pa na kraju kada se to uploada na njihov sajt, lijepo izgleda. Također dosta drugih ljudi koristi Everytrail, pa neke njihove rute možete preuzeti i vidjeti kamo su oni išli/vozili se, itd.

Problem je šta mi je prvu rutu prilično neprecizno snimio, drugu nije ni uspio, upload slika traje vječnost i na ruti od neka 2h mi je pojeo 50% baterije. Možda ja nešto krivo radim, ali trenutno ga ne koristim.
Kako to izgleda možete vidjeti ovdje: http://www.everytrail.com/view_trip....de9d606ec7b2b7

3. Alpinequest.

Preporuku sam vidio na jednom drugom forumu. Aplikacija je vrlo moćna i detaljna. Osim standardnih mapa koje postoje npr. u Oruxu, ovdje možete učitati i "user created" mape koje su dostupne samo u plaćenoj verziji ($5) i naravno, offline mape.
Ono šta je interesantno je da se može dodati više layera (slojeva) mapa.
Npr. danas sam testirao aplikaciju i učitao Hike Bike Map (hikebikemap.de), vjerovatno najdetaljniju mapu sa svim puteljcima, označenim vodoopskrbnim mjestima, itd. Povrh nje sam učitao Hills Shading Layer, odnosno topografski prikaz. Na kraju dobijete detaljnu mapu sa topo prikazom terena. Kako to izgleda možete vidjeti na screenshotovima dolje.
Ako se to nekome ne sviđa, može učitat neku drugu mapu i povrh toga učitati npr. Google Satellite layer preko nje - kombinacije su mnoge.

U samom programu ima milijun podešenja koje možete namještat, frekvenciju refreshanja gps-a, preciznost, način dobivanja lokacije (gps, network, external, kombinacija pojedinih ili sve automatski). Možete snimiti offline mape preko Mobile Atlas Creator aplikacije za PC pa ih staviti na sdcard - u tom slučaju štedite bateriju jer se mob ne treba spajat na net da učita mapu, itd.

Na kraju možete exportat GPX fajl (rutu) u bilo koji drugi program ili online servis poput bikemap.net, everytrail, itd. Sam Alpinequest nema mogućnost uploadanja rute na njihov sajt pa da to podijelite na npr. facebook i slično, ali zato snima (po meni) najprecizniju i najdetaljniju rutu. Oruxmaps još nisam testirao ali mislim da nije ni on loš (tu su negdje), pa kako se kome sviđa.

Kako to izgleda u slikama:

1. Sljeme



2. GPS lock i kompas




3. Snimljena ruta



Ruta je toliko detaljna da prikazuje željezna vrata koja sam zaobišao (to je promjer nekih 2m)

4. Šta se sve može s njom




5. Detalji o ruti




6. Podešenja GPS-a




U planu mi je još testirati Oruxmaps (koji je sličan Alpinequestu), Strava, Mytracks i ako naiđem na još koji hvaljeni program.

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 23.03.2012. u 18:10.
Neo-ST je offline   Reply With Quote