Tema: Automobili
View Single Post
Staro 05.07.2017., 16:40   #30369
Igorr
Flajing super šiiiip
Moj komp
 
Igorr's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zd -- Zg
Postovi: 1,664
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Ne vidim baš da je nešto bitno napravljeno.
Pa kako ne?
Ako ništa pogledaj cijene baterija, 2013. je bila cijena oko 600 dolara po kWh a danas je oko 200 dolara, došli smo na 3 puta manju cijenu u 4 godine.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
No i dalje ne rješava osnovne probleme - bitno povećanje autonomije i znatno brže punjenje.
Ako mi punjenje "gorivom" uzima 30 - 50 puta više vremena nego kod ICE, a uz to je i vremensko prevaljivanje nekih udaljenosti povećano 50+%, to je realno prosječnom čovjeku neupotrebljivo.
O ostalim stvarima da ne govorim - kako ga puniti u "normalnom" svakodnevnom načinu rada, kako izbaciti potrebu "planiranja" punjenja itd.
Slažem se da je komfor i dalje bolji za ICE pri iole duljim putevima.
Električni je trenutno super opcija samo za gradsku vožnju te neku međugradsku za kratke do srednje udaljenosti.

No ovaj pad cijena baterija će i na to utjecati, jer već i sad se ugrađuju baterije koje daju autonomiju 500+ km, samo što naravno koštaju još uvijek više nego solidno. 500+ km nije sad ne znam što, ali je valjda za 90% korisnika više nego dovoljno.

Broj punionica stvarno brzo raste po EU, a i kod nas bi broj trebao brzo narasti do kraja 2018.
HEP ima projekt za postaviti brze punionice tako da možeš prevaliti veći dio hrvatske i na struju, prvo autoceste a zatim i ostale.
Ne znam točne brojeve jer se ne sjećam više, ali pisalo se relativno nedavno o tome u medijima.
Naravno tu još može biti svašta jer smo u Hrvatskoj, ali valjda će biti tako.

To je jako bliska budućnost, a ono što se nadam da ćemo dočekati u nekoj srednjoj/daljoj budućnosti je bežićno punjenje po cesti/autocesti.
Ima više paralelnih projekata u svijetu ali svi se više manje svode na isto, npr. http://www.express.co.uk/life-style/...charging-roads

Naravno da nas čeka još solidan put do tu, ali u tom trenutku će električni auti po tom pitanju nuditi i više komfora od ICE vozila, ne da ćeš stajati kratko, nego nećeš morati uopće stajati ako ne želiš
Tu naravno može biti još brdo problema za riješiti, i pitanje isplativosti je tu... ali itekako se ima čemu veseliti i nadati.

Šteta samo što je tek sad krenuo koliko toliko taj boom za el. automobile, da smo u zadnjih 100 godina uložili u njih vrijeme koliko i na ICE...
__________________
5.1.4 setup:
Zvučnici - 2x Arendal 1723 S monitors, 1x 1723 S center, 4x 1961 height, 2x 1961 surround, XTZ 12.17 EDGE
Amps - Marantz Cinema 40 + ROTEL RMB-1585

Zadnje izmijenjeno od: Igorr. 05.07.2017. u 16:46.
Igorr je offline   Reply With Quote