View Single Post
Staro 19.05.2019., 10:48   #149
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Nisam siguran da DOA-a uopće kod nas postoji zakonski. Čini mi se da je to više dobra volja trgovina/proizvođača. Nek me netko ispravi ako se što promjenilo u zadnjih godinu dve.
to šta niste upućeni u DOA rokove, ne znači da oni ne postoje. dapače. preferira se da kupci o tome neznaju ništa, ali većina IT trgovina, počev od distributera do većih trgovaca, odobravaju i podržavaju DOA prema krajnjim kupcima. jedino ovo šta kažeš - da li je definirana zakonom? neznam. nisam pravnik.
panasonic se pravi pametan, ali nije upućen u neke stvari. uostalom, nisam ni ja znao dok se nisam zaposlio u firmi koja ima vrlo precizne rma procedure , gdje je definiran DOA postupak.

ukratko , svaki distributer svojim veleprodajnim kupcima odobrava DOA rok (7-14 dana, ovisi i o brandu), a onda prodavač prema maloprodajnim kupcima ide opet sa svojim DOA rokom. u pravilu 7 dana. to su interni akti firme i dobra volja prodavača za pultom da ju prezentira kupcu (ako uopće i zna za nju). to šta tipa za pultom nije briga ili nije informiran, je druga stvar. na njemu je zapravo samo da u slučaju reklamacije zaprimi uređaj, a dalje stvar rješava reklamacijski odjel.

DOA ne znači da je uređaj mrtav. DOA znači da uređaj tvornički ima neku manu. kod laptopa bi se recimo ogrebotina smatrala kao DOA. kod monitora recimo fleka na panelu. na mobitelima štagod osim softvera. na printerima da npr ne može printati na tip papira koji je definiran u specifikaciji... i slično.

neznam napamet točne ni rokove ni točnu proceduru rješavanja DOA-e jer nisam direktno u vezi sa time, ali imamo odjel reklamacija koji ima crno na bijelo kako se iste rješavaju, ali znam da DOA nalaže zamjenu uređaja novim nakon što ovlašteni servis potvrdi postojanje nedostatka. šta se događa sa reklamiranim uređajem, neznam. ovisi o brandu. neki se vraćaju proizvođaču, neki se prodaju kao rabljeni za nižu cijenu, neki idu u internu rasprodaju, neki se uništavaju...
možda doa nije zakonom propisana, ali svaka iole veća it firma ima doa politiku.

jedino kod maloprodaje neznam kako ide onaj povrat u roku 24 sata. da li je to propisano zakonom, ili nije.

Zadnje izmijenjeno od: jp_rv. 19.05.2019. u 10:57.
jp_rv je offline   Reply With Quote