View Single Post
Staro 18.10.2011., 10:33   #126
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa svi znaju da je nova AMD-ova arhitektura podbacila. Ali njezin uspjeh će ovisiti striktno o cijeni, odnosno pravilnom plasmanu na tržište naspram Intela.
Nisam bas siguran u tu teoriju; ima i Intel low end procesore. Jedina razlika je sto je AMD-ov relativni high end apsolutni low end.

Citiraj:
BTW. Kaj nije "sličnu" idiotariju sa cacheom intel svojevremeno napravio sa netburstom i svojim pristupom "manje je bolje" (ne govorim o L2 cacheu) ?
NB je imao bitno drugacijih problema (bolje receno - neispunjenih prednosti) od AMD-ovog trenutancog pulena. Cache hierarhija upravo i jest bila napravljena tako kako je bila napravljena zbog planiranog uvodjenja Jackson Hyperthreading gdje je nedostatak cachea i predugacak pipeline trebala kompenzirati brutalno brza memorija (u to vrijeme godista, krajem 2000, DDR je bio sramezljiv i jednako brz/spor kao i SDRAM, dok je Rambus ucetverostrucivao svoju 16 bitnu sabirnicu i postizao 5-6 puta vece bandwidthe).

Sjeti se samo performansi Willamettea sa SDRAM-om, koji su bili ispod razine tadasnjih Coppermineova, a kamo li Tualatina...

Citiraj:
Pa ne vidim baš da je potez glup bio. Dapače, od kupnje, grafički odjel samo cvijeta (4xxx, 5xxx, 6xxx serija) te na sebi ima i perfomanse i malu potrošnju naspram konkurencije!
Ali kakve to veze ima s AMD-om kao takvim? Mamic moze kupiti kosarkaski klub xyz i dobiti na posudbu kondicionog trenera, ali ce svejedno jesti govna s Dinamom bez obzira sto kosarkasima ide dobro. Dakle, navijaci/konzumenti Dinama su jos uvijek u kurcu, neovisno o nekim segmentima iz akviziranog tijela.

Zato i kazem - potez je potpuno glup, jer se mijesaju babe i zabe. Sto nisu kupili Tilerau, Calxedau, VIA-u, SiS ili nekog od slicnih igraca koji bi im mogli pomoci u core businessu.

Pogledaj listu proizvoda AMD-a (sada vise ne proizvode ni flash, IIRC, u cemu su nekad bili jaki) pa pogledaj listu Intela. E sad pogledaj sto je Intel akvizirao (i za koliko para - malo!) a sto AMD...

Citiraj:
Također im taj dio trenutno izvlačit APU-e (iako je to tržište za sada mizerno, ali evo na ultraprijenosnicima se već hvata).
Otom potom. Ali to im definitivno nije bio razlog za akviziciju ATI-ja...

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Smisao ove nove arhitekture kod CPU-a i GCN arhitekture kod GPU-a je potpuna integracija. http://insidehpc.com/2011/07/07/deep...-topple-intel/
Da li imaju znanja za to izvesti, nemam pojma.
Ma gledaj, to su sve floskule.

Intelova Timna je bila gotova prije vise od 12 godina (opet - Rambus drkanje ju je ubilo) i tu nije bilo nikakvih tajni ili mistike.

BD ima oko 2 milijarde tranzistora, isto tako i high end GPU-ovi. Nece jos proci puno vode ispod Savskog mosta kada ce poceti ozbiljno cohanje po glavi gdje dalje s laserima i litografijom, a sam AMD je nesposoban u ovom trenu napraviti ista pametno s 32nm (BD je eklatantan dokaz). Tako da mi njihovi sareni info pamfleti u maniri moje-zelje-moji-snovi uopce nisu obecavajuci.

No poanta svega nije fanboyzam jer me boli kurac i za jedne i za druge - ali glupavim potezima AMD "tjera" Intel u stagnaciju i bojim se da ce ta nadmoc samo rezultirati u pusenju po svim ostalim tehnoloskim napredcima.

Jer kojeg rezona Intel ima izbaciti 22nm (ili koliko vec) IB vani, kad sa trenutnom ergelom (i sitnim tuningom marketinskih imena i drkavih tehnologija) moze drzati status quo boljega jos... nedefinirano dugo?

Citiraj:
Čini se da CMT dobro radi. Usporedi 4M/4C i 2M/4C rezultate (http://www.hardware.fr/articles/842-...acite-cmt.html). Druga stvar je to što su performanse po jezgri gore od onih Phenoma II. Svi, kao i ti, upiru prstom u cache znači da mora biti nešto u tome.

I meni se čini da u AMD-u vlada rasulo i da je menadžment katastrofa, ali svejedno imaju (donekle) kvalitetne proizvode (Llano i posebno grafički odjel). Bulldozer je još mlad, ja bi im dao vremena da vidimo da li će biti kakvog napretka.
Pogledaj kako su nekada izlazili procesori (tempo) a kako danas.

Cini mi se da vise nema sanse za "popravak", jer je jedini konkurent (Intel) poceo opako ispljuvavati sve i svasta vani.

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Čini mi se da im posao s GPU i integracijom grafike dobro ide.
Kao sto sam prije rekao - nije to neka prevelika pamet.

No pitanje je dokle daleko to moze ici i u koju svrhu, a toga se i bojim...

Citiraj:
Ciljao sam na povećavanje broja jezgri i threadova koje još uvijek vrlo malo softwarea dobro koristi.
Pojavom modernih consumers OS-eva (Vista tj. 7) ovaj dio uopce vise ne stoji. Niti malo.

Citiraj:
Da, slažem se. No poanta je u tome da bi ARM, koji je trenutno najbrže rastuća CPU industrija, kroz par godina mogao ponuditi jeftino i kvalitetno CPU rješenje koje bi zadovoljilo barem 70% korisnika u X86 segmentu, a uz višestruko manju potrošnju energije.
Raspberry Pi i slicne varijante ce tek doci, u to nema sumnje.

Ali da ce ozbiljno preuzeti PC trziste - ne. Nikada. Pa cak ni onda.

Hell, pa nije li ti "cudno" da se Intel (i AMD) nikako ne *zele* trsiti x86 arhitekture kao takve. Niti jedna nije toliko dugo zivjela kao sto zivi x86. I pitanje je kada ce napokon krepati...

Citiraj:
Ne ulazeći u dubinu problematike, AMD je failao u startu samom činjenicom da procesori njihove nove arhitekture ne mogu nadmašiti niti njihovu staru generaciju procesora. To si nisu trebali dopustiti.
Svakako. I kao sto rekoh, nisam siguran kako ce se izvuci iz ovoga, jer njihova stagnacija nije nova stvar, nego proces koji traje vec 5-6 godina...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote