Tema: Automobili
View Single Post
Staro 07.11.2019., 15:57   #47049
zvonac
Premium
Moj komp
 
zvonac's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Sv.Nedelja
Postovi: 5,642
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Problematika je vrlo jednostavna kad se sagledaju iduće važeće teze:
Svaki dio automobila mora imati tipsku dozvolu kojom proizvođač dobiva pravo puštanja proizvoda/uređaja u promet. Tipska dozvola je svaki "eX" znak unutar kružnice, gdje je "X" brojčana oznaka zemlje porijekla.

Kod farova se u obzir uzimaju UN ECE regulative brojeva 1, 5, 6, 8, 19 i 20.

Proizvođač fara testira far kakav je razvio i na temelju toga dobiva tipsku dozvolu za puštanje u promet. U tipskoj dozvoli tog fara je navedeno koji tipovi lampi/osvjetljenja su ugrađeni.

Svaka modifikacija na faru, bilo foliranje ili zamjena vrste osvjetljenja ili čak izmjena stakla/plastike, lišava tipsku dozvolu te se dio ne smije koristiti.

Za dobivanje tipske dozvole proces je dugačak i od strane pojedinca ju nije moguće dobiti.

Posebna pojedinačna tehnička dozvola za korištenje drugog tipa osvjetljenja nije moguća jer na tehničkom nije moguće izmjeriti sve aspekte sigurnosti koje su zadane gore navedenim regulacijama.

Osim toga, odgovornost o dijelu nakon dodjele tehničke dozvole leži kod inženjera koji je potvrdio tehničku ispravnost. Pošto je u većini slučajeva nemoguće jedinstveno identificirati LEDice koje se naknadno ugrađuju, pojedinačnu dozvolu bi izdao samo luđak, zbog potencijalnih posljedica i utjecaja na prometnu sigurnost.

TL;DR: birokracija sprječava korištenje bilo kakvih drugih tipova osvjetljenja u farovima koji su tipizirani za samo jednu vrstu osvjetljenja.
Ok, jasno mi je to da mora bit po PSu, ali...

Led za poziciju, na koji nacin ugrozavam promet s tim? Ovo bi bilo retoricko pitanje.
Isto tak, ak stavim halogenke i ak vuku na plavicasto svjetlo onda bi me isto rusio na tehnickom, bar sto se tice kratkih svjetala.

Znaci, obicna zuta halogenka i to prolazi, govorim za kratka svjetla.
zvonac je offline   Reply With Quote