View Single Post
Staro 14.02.2021., 09:42   #65
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Isto tako sam skužio da se na ulaganje u kriptovalute može gledati i na neki tip štednje. Npr. ja sam u banci imao štednju na 5 godina s kamatnom stopom od 2% i kad pogledam sve što su mi dodali od tih kamata i sve što su mi oduzeli (prirez, porez, naknada ova, naknada ona) skoro pa i ništa nisam dobio osim što su me tim ugovorom na 5 godina spriječili da diram te novce koje bi možda i trošio tijekom godina kad bi zagustilo..
Kod izračuna kamate štednje moraš oduzeti i inflaciju, jer kako rastu cijene proizvoda, stanarine, režija i svega oko tebe tako tvoj novac manje vrijedi. "Štednjom" u banci si uštedio gotovo ništa
Citiraj:
Autor Mirkopoter Pregled postova
Rekao sam na već prije da me rudarenje ne zanima, nego sam eto znatiželjan, no nakon ovih videa i još malo istraživanja sve mi je to još zanimljivije, mogućnosti štednje na taj način jer me banke totalno odbijaju sad.. i eto sad razmišljam da bi možda probao nešto s time pa ću možda zvučati kao Geronimove kolege no-coineri koji podjebavaju, a sad bi htjeli u biznis.. pa da pitam, je li isplativo više uopće rudarit na običnom PC-u s jednom grafičkom karticom bez onih mining rig-ova koje viđam po njuškalu? Npr. vidim da je isplativo s RX 5600 XT rudarit Ethereum i da se može izrudarit 5.6$ vrijednosti te kriptovalute. Iskreno, grafu sam kupio novu prije oko pola godine i ništa ne igram na njoj pa bi je možda upogonio za to ako bi itko preporučio da je to isplativo. Isto tako me zanima u vezi potrošnje struje, je li moguće procijenit koliko bi struje otišlo na to mjesečno i koliki bi zapravo bio profit. Trebam li uzeti taj fizički novčanik prije nego krenem (ne znam gdje bi se to spremalo na početku) ili uzeti software-ski novčanik itd. Ako bilo što imate za preporučit, savjet dati itd, slobodno. Znam da mogu upisati na google "how to start mining", ali uvijek mi je draže poslušati nekoga ovdje na forumu.
Ako si n00b, a jesi (NHF) ili ti se ne da zezati pretjerano (kao meni) skini Nicehash i počni majnati. Stavlja ti se sve na njihov novčanik, a prebacivanje na Coinbase je besplatno. HW novčanik ti ne treba, barem ne za početak.

Što se struje tiče, ako si na Bijelom tarifnom modelu (skuplja tarifa preko dana, jeftinija preko noći) (provjeri si na računu jesi li na tom tarifnom modelu), i ako ti PC dok majna povlači ajmo reći 150W iz utičnice, potrošnja ti je ovakva:

150w * 14h = 2100W * 1,1kn = cca. 2,3kn
150w * 10h = 1500W * 0,6kn = cca. 0,9kn

Znači ukupno oko 3 kune dnevno za mining...
tiki66 je offline   Reply With Quote