View Single Post
Staro 10.11.2020., 09:44   #2421
tOta
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: ...
Postovi: 680
Ne znam točno kolika je razlika između paropropusnosti stiropora i vune, osobno sam išao na stiropor, ali sjećam se da nije neka ogromna razlika, možda griješim...
Često se priča o parapropusnosti što se tiče fasade, a ne gleda se šta ide unutra, kakva žbuka ili knauf, tu su također razlike, između cementa/vapnenca i gipsanih žbuka.


Mislim da kolega piše o izradi same fasade. Rekoše da je proljeće najidealnije, pošto je sunce umjereno, kiše su u zalasku. Nije dobro raditi ni ljeti jer zna jako sunce isušiti ljepilo i/ili fasadni sloj prebrzo, pa dođe do pucanja. To sam čuo od par majstora, a ima logike, naravno nije isto jesi li u kontinentalnom dijelu ili bliže moru, ali mislim da je to umalo.
Netko stavi termalni sloj na jesen pa radi na proljeće. To nisam htio ni pod razno.

Treba obratiti pažnju na termalne mostove, ako negdje se preskoči izolacija, može se desiti da ti to pokaže u unutrašnjosti kroz vlagu (razlika toplo/hladno). To mi je ostalo ovako u sjećanju, možda griješim, ima kolega koji te mogu bolje savjetovati.

Vlaga u prostorji ti zavisi od fasade, otvora, grijanja, isušivanja zraka tj. stvaranje vlage u samom objektu.
Računaj da ćeš se morati naviknuti jednom dnevno prozračiti prostor, čisto da uđe svježi zrak koji može primiti u sebe vlagu. Većina ljudi nije navikla na to, pošto stari drveni otvori nisu ni blizu PVC/Alu otvorima koje većina stavlja.
Kao što je netko ovdje pisao možeš platiti dosta skuplje da ti otvori imaju kao malu "ventilaciju", neki proizvođači su to ubacili da bi se omogućio ulazak svježeg zraka. Prođeš jeftinije, samo se navikneš češće provjetravati, dovoljno je par minuta za cirkulaciju zraka.


Što se tiče samih fasada osim vune, imaš obični stiropor i onaj sivi - grafitni koji je nekih 20-ak % bolji od klasičnog po termalnim karakteristikama.

Obrati pažnju kad budeš uzimao ponude na kvalitetu ljepila, bijelo je dosta bolje (bijelo i crno/sivo su u ponudi), koji je završni sloj u pitanju, da li se "tipla" stiropor, osobno sam radio prizemlje tako radi jakih vjetrova, dok većina radi tek I. kat i više. Također koja mrežica za ljepilo ide, koji kutni profili... sve to pravi veliku razliku u cijeni, a ljudi misle da je nevažno. Najveću razliku pravi koliko će se puta brusiti (rajbati) ljepilo, kod mene su radili 2 ili 3 puta, provjerena ekipa, nigdje nema sjene ili prelaza, neovisno o položaju sunca.

Završnih slojeva imaš više vrsta, baumit mislim nudi 4-5, tu ti zavisi posebno gdje ti se objekt nalazi, npr. silikonske fasade su puno izdržljivije na vanjske utjecaje, lakše se peru, dok su mislim nešto manje paropropusne, opet možda griješim, zaboravio sam dosta toga.

Zadnje izmijenjeno od: tOta. 10.11.2020. u 09:59.
tOta je offline   Reply With Quote