View Single Post
Staro 11.10.2013., 17:47   #53
jets0n
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Varaždin|Zagreb
Postovi: 37
Citiraj:
Autor snake29o3 Pregled postova
1. Open /etc/fstab and add noatime,nodiratime in fstab to all Linux partition (root, home), except swap partition
nodiratime je subset opcije noatime, sam noatime je dovoljan ako ti je baš do njega. Default vrijednost na više-manje svim novim distribucijama je relatime, koji je dovoljno dobar kompromis da ne radi probleme aplikacijama tipa mutt, pa je ovo proizvoljno, kako kome bolje odgovara.

Citiraj:
2. Open /etc/rc.local and at end of file [/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][SIZE=2]before exit 0 add fstrim -v for every Linux partition ( for root fstrim -v /, for home fstrim -v /home)
Ovo je jedna od mogućnosti. Postoje i alternative, za ext4 filesystem moguće je u fstab dodati discard opciju koja je pandan ovom gore navedenom. Vrijedi primijetiti da će se u tvojem slučaju fstrim naredba izvesti samo kod boota, i to ako ti je sustav podešen da pokreće rc.local skriptu kod bootanja (Ubuntu je svojedobno imal bug s pokretanjem rc.local, a na npr. Fedori moraš enablati rc-local.service i eventualno kreirati pripadajući rc.local file). Navodno je discard nešto sporiji, no ja to ne primjećujem, a vidim da već polako i drugi resursi na Internetu (npr. Arch wiki) predlažu discard kao prvi izbor.

Citiraj:
3. Check SWAPPINES settings (Set this only if use swap partition. I have 8 GB RAM and i don't use swap partition)
Open
/etc/sys/vm/swappiness it should be 60
At the end of file /etc/sysctl.conf add following:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50
Ovakve stvari su recimo workload specific, ako nekog veseli placebo efekt vm.swappiness može tuneat kolko mu drago.

Citiraj:
4.Scheduler -check what scheduler your system use: Open /sys/block/sda/queue/scheduler
It should look like this if it uses deadline scheduler:
noop [deadline] cfq
If not, change so it uses deadline scheduler.
Open /etc/default/grub so it use deadline scheduler for all session.
Find this line: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
And change it to this: GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="elevator=deadline quiet splash"
After that update grub: sudo update-grub
Vodi računa da ova promjena mijenja defaultni scheduler za sve diskove u sistemu, prilično sam siguran da nećeš da ti i tvoj hard kojeg imaš u kanti završi s deadlineom. Alternativa je to upucat za SSD iz rc.local ili neka slična kemija. Vjerujem da ima i propisni način za zašrafat per disk scheduler, ovisno o distribuciji koja se koristi. FWIW, noop neće raditi nikakvo logičko grupiranje IO operacija, deadline ima logiku za osnovno grupiranje IO operacija, a CFQ je nomen est omen - completely fair scheduler, svim zainteresiranim stranama pomalo.

Citiraj:
5. Hibernation - Open /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.upower.policy
and find section about Hibernation and change
<allow_active>yes</allow_active> to <allow_active>no</allow_active>
Tja, hibernacija po izboru. Tko koristi, ostavlja upaljeno, tko ne, gasi, ovo je uz SSD vezano utoliko što je s ugašenom hibernacijom manji broj pisanja po disku.

Citiraj:
6. TEMP files in RAM ( Use this if you have 4 GB or more RAM)
Open /etc/fstab and add this:
#
# Modification for SSD
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime 0 0
tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
Open /etc/rc.local and add this before exit 0
#
# Modification for SSD
for dir in apparmor apt cups dist-upgrade fsck gdm installer samba unattended-upgrades ;
do
if [ ! -e /var/log/$dir ] ; then
mkdir /var/log/$dir
fi
done
Ako /var/log/ metneš na tmpfs (ramdisk), odu logovi doviđenja kod reboota stroja. Nadam se da nitko neće c/p ove upute direktno na svoj stroj, pa se potom čuditi. Jednako tako, ova druga skripta koju si upasteao vjerojatno se treba izvoditi prilikom svakog boota, da kreira potrebnu strukturu direktorija u /var/log/ folderu kako pojedini servisi nebi krepali kod pokretanja jer ne mogu kreirati log file.

Ostatak posta, tja...caching u browseru, kako kome više odgovara, ovu Java optimizaciju ne vidjeh do sad nigdje pa sam skeptičan.

Don't get me wrong, nije da sam ti se sad nakačil pa kritiziram, nego su neke stvari malo far-fetched, a neke nisu razjašnjene, pa da izbjegnemo nepotrebna pitanja kasnije u GNU/Linux related temama.
jets0n je offline   Reply With Quote