View Single Post
Staro 07.08.2015., 17:02   #36
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Čisto ako nekoga zanima brutala:

Prošli tjedan kupio SUNON EEC0381B1-000U-A99 120 x 38 mm (DBB, 3100 rpm, 0,8 A, 10W(!), 138 CFM, 48 dBA) u Tratinskoj (Electronic Center, KRONOS d.o.o.).
Koštao 100 Kn.
Drawback: vent dolazi samo sa dvije žice, bez konektora. Nakon promjene kabla (zalemio 3 pin molex sa krepanog venta), skužio da ne daje RPM signal.
No, nakon spajanja u kanti i regulacijom sa SPEEDFANom, ustanovio da vent ide dolje vjerojatno do 500 RPM (moja slušna procjena pošto se broj okretaja nemože očitati, ali na 28 % PWMa se uopće ne čuje ni sa otvorenim kućištem, min je 23% PWM ispod toga vent staje).
Vezan je na senzor temperature na procu.
Na slici 1 u prilogu se vidi response krivulja koja meni najviše odgovara.
Montiran je naprijed u kućištu(vidi moj komp) tako da puše na PCI slotove.
Hladnjak je CM Hyper212+ sa 120 x 25 MINEBEA 1600 RPM, otraga na kućištu je kao ispuh Sharkoon(blah) 120 x 25 Middle 1700 RPM.
Athlon 620 je klokan na 3,6 G sa 1,475 V.
Slika 2 je Prime in-place large FFTs nakon sat vremena, slika 3 nakon još sat vremena ali bez SUNON venta.
Temp u prostoriji je cca 30° (nema klime).
Ukratko, na max rpm je SUNON jako glasan sa time da moram napomenuti da karakteristika zvuka subjektivno gledajući nije pretjerano neugodna (buka samog motora ne postoji, ono što se čuje je šum zraka), u usporedbi sa originalnim CM Hyper ventom koji se vrti 2000 rpm, SUNON proizvodi uhu "ugodniju" buku. Učinak hlađenja je itekako prisutan (vidljivo iz usporedbe slike 2 i 3), pri čemu vent čak i nije neizdrživo bučan (prema onome kako sam ga ja postavio se ne zavrti više od 60% PWMa, netko drugi bi to napravio vjerojatno drugačije odnosno u ovisnosti o kućištu te ostalim komponentama hlađenja).

Nažalost, veliki nedostatak je nemogućnost očitavanja RPMa što ga čini neupotrebljivim za direktnu regulaciju iz BIOSa te relativno velika potrošnja struje koja bi mogla dovesti u opasnost FAN heder na ploči (nikako ali baš nikako ne bih spojio dva takva venta na jedan heder).
Onaj tko upotrebljava SPEEDFAN te je voljan potrošiti vrijeme i živce na konfiguraciju može napraviti vrlo moćan sistem hlađenja.
Još je pozitivno da je vent dostupan (jedan od rijetkih 38 mm na našem tržištu, ako ne i jedini u BB kvaliteti), te nije pretjerano skup (mislim da je SCYTHE odron 120 x38 3000 nešto sitno jeftiniji).

Sljedeći tjedan idem piknuti još jedan, spičim ga na proc pa nakon kaj sve uštimam napišem kratak osvrt.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.PNG‎
Views:	338
Size:	6.2 kB
ID:	15161   Click image for larger version

Name:	2.PNG‎
Views:	335
Size:	6.5 kB
ID:	15162   Click image for larger version

Name:	3.PNG‎
Views:	335
Size:	6.5 kB
ID:	15163  
lobo64 je offline   Reply With Quote