View Single Post
Staro 07.09.2020., 11:44   #25
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Ljudi, morate znati jednostavnu činjenicu. U Republici Hrvatskoj postoje najgore ovisnosti. A jedna od najopakijih među najgorima je ovisnost o plaći.
Na poslodavcima je da tu ovisnost lagano suzbijaju.

Nadalje, problem mnogih poslodavaca (naglasak na MNOGIH, ne svih) je taj što se upravo tako ponašaju "budi sretan kaj ti dajem plaću". Ne, micek. Ti mi ne daješ plaću nego je ja zaradim kao što ti i zaradim dio tvog auta ili kuće na moru. Dio sa autom i kućom na moru me ne boli ni najmanje jer sam pristao na svoje novce potpisom ugovora i to je sve OK dok ne krene priča o "dobivanju plaće".

Npr pred jedno 5-6 godina kad sam pregovarao sa jednom poznatijom firmom u našem tu kraju, dogovaramo se o plaći. Pita mene drug gazda koliko ja očekujem plaću. Ja mu kažem da ne očekujem ništa nego da temeljem svog znanja i iskustva u svom području rada, ispita položenih i ćertifikata, tražim toliko i toliko.

"Ohoho, išli smo u škole za pregovore". Pa jesmo i vi i ja u istu.

I OK, čak se i dogovorili oko plaće. I on sam spomene kako ima odlične beneficije i fabrici. Rekoh slušam:

"Plaća je na vrijeme svaki mjesec između 05. i 10. u mjesecu. Možeš koristiti godišnji odmor kad ti treba uz prethodnu najavu minimalno 2 dana prije. Plaćam prekovremene."

Ja mu kažem "ok hvala, ali ja tu ne vidim ikakve beneficije".

"Kako, kako?"

"Isplaćivanje plaće na vrijeme je po zakonu RH. Korištenje GOa je po zakonu RH (10 dana kad to želi radnik, ostalo može rasporediti poslodavac). A prekovremene da ne plaćate, ja ih ne radim."

Kad se baja uzjebao, kao da je golom guzom sjeo na kaktus.

I da šta ja mislim, koliko firmi u RH ne daje plaće na vrijeme, a on i prevoz plaća...blablablabla... na kraju sam mu se zahvalio na vremenu i rekao da ću JA razmisliti o ponudi jer nekako me ne privlači raditi za čovjeka koji misli da je BOG jer daje plaće na vrijeme i mogu na GO kad oću. To je nešto što treba biti pod normalno i neupitno, a ne beneficija.

Zvao me je za mjesec dana i rekao da oću doć potpisat ili da zaposli nekog drugog. Zaposli nekog drugog. I poklopi mi slušalicu
Brko je offline   Reply With Quote