View Single Post
Staro 21.01.2012., 05:27   #70
Deathclaw13
Premium
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Osijek - ZG
Postovi: 305
presli u stedne zarulje...
kad smo kod stednih koristim stedne od pamtivijeka
znaci ako mi ne stoji od 90tih u prolazu 58W fluorescentna zarulja (to nije neonska za sve koji se prave pametni i kazu neon) onda ne znam sta je to...
cfl iliti compact fluorescent lamp mi se ne svidjaju zbog razloga sto imaju kraci vijek trajanja same po sebi a da ne kazem da rikavaju ko blesave jer im je elektronika losa
obicna zarulja od 100W daje recimo 800 lumena dok 58w stedna daje 5200 lumena, ako ti to nije vise rasvjete onda ne znam sta je
jedina stvar je sto kod nas ne mozes otici u bilo koji ducan i kupiti fluorescentnu zarulju i prigusnicu (danas su el. prigusnice dok su prije magnetne te je trebao i starter)
a druga stvar je sto tamo gdje i ima za uzeti je skupo 200kn ako ces u nekom ducanu tipa baumax ili nesto uzeti jednu lampu od 18w s komplet opremom
i zarulje gdje ih ima su opcenito preskupe
jos je i stvar u tome sto nema izbor zarulja, a nisu sve iste, ove obicne takodjer nisu iste, imas mlijecne imas ove, no kod fluorescentnih je vrlo bitno koju ces uzeti
ako niste primjetili da su ove el cheapo el shrotex zarulje plave boje
zato se ode u lipa promet ili ellabo te se tamo uzme
primjer:
100kn el prigusnica
21kn jedna 58w zarulja oznake 830
21kn druga 58w zarulja oznake 830
+pdv 23%
=175kn ukupno
10 000 lumena i to jeb*chki dobrih i odlicne boje (pise da je 927 naj najbolje ali ne znam nekako mislim da je to precrveno i preopustajuce, te nije bas za radnu atmosferu)
a trosi ti ko ova zarulja od 100 w koja daje 800 lumena
tako da sto se mene tice potpuno ok sto se izbacuje stara zarulja i tjera ljude da nauce nesto o tome te si uvedu stednu rasvjetu
da ubacis i najshugaviju stednu zarulju od 18w koja ce ti svjetliti ko ova od 100w obicna ti u 24h imas 2kw/h ustede energije, sto bi znacilo da ti se vec nakon mjesec dana isplati koliko si platio samu stednu.
nebi trebalo ove potpuno zabraniti da ti swat upada u kucu kad upalis obicnu zarulju, ali ajde kako dokazati ljudima da treba stedjeti energiju osim zakonom zabraniti.
kad ima eto takvih koji kao pceksperti se zestoko protive stednim zaruljama te forsiraju obicne...
ako ljudi koji trebaju biti upuceni nemaju pojma kako ce tek onda neupucena osoba koju zabole neka stvar...

edit:
preporucam svima procitati ovaj pdf

Zadnje izmijenjeno od: Deathclaw13. 21.01.2012. u 05:38.
Deathclaw13 je offline   Reply With Quote