View Single Post
Staro 19.10.2019., 22:04   #73
calypso
Premium
Moj komp
 
calypso's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Zagreb/Rijeka
Postovi: 1,522
Citiraj:
Autor Chandler Pregled postova
Ne znam kuda bih smjestio pitanje pa sam odlučio ovdje, nadam se da adminima ne smeta.
U zadnje vrijeme me je jako počela zanima virtualizacija te sam se počeo sve više poigravati sa VMware-om. Uspio sam relativno dosta toga naučiti, pokrenuti virtualnu okolinu zajedno sa svim popratnim što treba.
No ono što me zanima i u čemu nisam baš na ''ti''....
Kako dimenzionirati hardware za cijeli sustav ?
Npr, firma od recimo 100 ljudi je odlučila napraviti virtualizaciju radne okoline.
Što sve treba od hardware-a ?
Znam da treba storage, switchevi, itd itd...
Ali koji, u kojoj količini ?

Možda je malo glupo i preopširno pitanje ali ako me netko može uputiti, bio bih jako zahvalan.
Bas za ovakve stvari postoji Amazon Workspaces pa se ne moras zamarati sa pitanjima hardvera ili licenci... Koristim vec skoro 5-6 godina i osobno sam jako zadovoljan... Najbliza AWS regija je u Frankfurtu iako uskoro otvaraju regiju u Milanu...

https://aws.amazon.com/workspaces/


Da ti odgovorim na pitanje - prvo si definiraj sta zapravo zelis od virtualizacije... Koji ti je business case i kako ga mislis ostvariti - da li zelis virtualizirati servere, desktope, mreze, storage, aplikacije, itd just for fun ili stvarno imas potrebu za time... Kada budes imao neki use case, onda mozemo dalje pricati... Ima nas tu nekolicina koji smo starosjedioci i koji smo prosli sito i reseto vezano uz virtualizaciju i cloud i mozemo ti odgovoriti na svako pitanje... Korisnik od 100 usera se smatra malim korisnikom i ne treba nista pametno od opreme...

Inace, za projekte ovog tipa se angazira sistem integrator koji ti onda dizajnira okruzenje u okviru ponude... Nadji 2-3 sistem integratora i vidi koji ti nudi najbolje rjesenje...


Jedna stvar me malo kopka... Kako to da si tek sada otkrio virtualizaciju? Neki od nas ju uredno koriste jos od samih pocetaka tamo negdje 1998...
__________________

Lenovo ThinkPad P15v Gen3 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 6850H, 4.7GHz 8-core
32GB DDR5-4800 (2x16GB), quad-channel
NVMe1 - 512GB Micron 3400, PCI-E 4.0 x4
NVMe2 - 512GB Samsung PM981, PCI-E 3.0 x4
AMD Rembrandt integrirana grafika (Radeon)
nVidia Quadro T1200 diskretna grafika
15.6" 600nits 4K LCD
Lenovo 170W PSU
Lenovo 40AY docking station + 90W PSU


2x EIZO EV2336WFS3-BK
23" 1920x1080 IPS


Lenovo T14s Gen1 AMD
AMD Ryzen 7 PRO 4750U, 1.7GHz 8-core
16GB DDR4
512GB NVMe x4 (Micron)
AMD Radeon Vega
14" FullHD IPS



Thinkpad - Nikad ne umiru, samo postanu obsolete... (c)FujiLim
calypso je offline   Reply With Quote