View Single Post
Staro 05.05.2016., 11:17   #120
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,907
Stari laptop radi. S novim laptopom neće sve raditi, a mušice mogu potrajati dugo pogotovo ako radiš s nekim softwareom koji se nikad neće updateati.

Što se tiće IPCa: tko kaže da AMD ne može ili ne zna napraviti procesor s IPC-om kakvog ima Intel?? Naravno da znaju i mogu. Procesori s visokim IPCom obično troše (puno) više struje. Postoje razlozi zašto jedni i drugi tako rade (osim patenata). Intel radi takve procesore jer imaju bolji proizvodni proces koji će poništiti povećanu potrošnju velikog IPCa. AMD mora raditi procesore koji troše malo struje jer su zaglavili na 28nm, pa rade procesore sa slabijim IPCom. Sad kad imaju 14nm FinFET sada odjednom Zenovi imaju IPC kao i Intel

Kad se pojavio Pentium 4 situacija je bila obrnuta. IPC je bio debelo na strani AMDa, ali tada se (zahvaljujući jakom lobiju i marketingu) nije pričalo o naprednijem AMD procesoru s boljom arhitekturom. Pričalo se o tome tome kako se AMD grije (što je posljedica duljeg pipelinea/boljeg IPCa). Kako su frekvencije porasle tako se P4 počeo neproporcionalni više grijati, ali to sad nije bitno.

SandyBridgevi (28nm) su i idleu trošili cca 10W više nego Trinity/Richland procesori (32nm) upravo zbog "naprednije" arhitekture, a idle je 90%+ vremena u kojem provede moj komp. Moj Trinity troši 39W sa tri HDDa i dvije pržilice bilo na Linuxu ili Windowsima. SandyBridgevi su u tim konfama trošili 50-60W u idleu ovisno o napajanju. Intel je morao izvoditi čuda da bi spustio idle potrošnju. Primjetite kako zadnjih godina reviewovi sve više pokazuju "delta" potrošnju između idlea i full loada umjesto da pokažu odvojeno idle i load. Pogodite kojem taboru to više ide u korist
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m

Zadnje izmijenjeno od: medo. 05.05.2016. u 11:26.
medo je online   Reply With Quote