View Single Post
Staro 03.01.2017., 18:42   #9
daki
amigo
Moj komp
 
daki's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: VG
Postovi: 241
Bok, iskoristit cu ovu temu jer imam sličnu dilemu. Planiram napokon nabaviti neki NAS stoga bi po kući provukao LAN kablove tako da se NAS može maksimalno iskoristiti po pitanju bandwidtha. U zidovima kuće su kanalice (bužiri) namjenjeni za struju (rasvjeta, utičnice itd) pa bi ih iskoristio za LAN kablove.

Izgleda da bi na pojedinim točkama LAN kabel išao usporedno sa strujnim instalacijama što baš i nije dobro rješenje, ali ako nema nekog velikog rizika to mi je prihvatljivo. Zbog toga razmišljam da odma nabavim Cat.7 kabel koje je shielded i time smanjim moguće smetnje zbog el. vodova. S druge strane, uopće nemam iskustva sa shielded kablovima i ne znam kako bi takva mreža trebala funkcionirati. Odnosno, mreža treba biti uzemljena na nekoj točki (ili spojena na masu), i koliko sam čitao, sva oprema u mreži bi trebala također biti uzemljena tako da se kabel ne ponaša kao antena. Međutim ovi ruteri koje dijele ISP-ovi imaju plastične RJ45 utičnice pa uzemljenja preko STP kable neće ni biti. Ili sam u krivu?

Druga opcija je ići na manje komplicirani (UTP) Cat.6 kabel ali nisam siguran koliko pametno ga je provlačiti paralelno sa strujnim instalacijama. Na internetu svašta piše, jedni ne preporučaju dok drugi kažu da je za kućne korisnike to prihvatljivo. Pa ako netko ima iskustva ili neki savjet, dobrodošao je.
daki je offline   Reply With Quote