View Single Post
Staro 09.11.2018., 10:04   #63
sakomako
Registered User
 
Datum registracije: May 2013
Lokacija: nigdje
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Flegma Pregled postova
@silver_tip: Pa taj frend kojeg sam gore spomenuo i poslao SS-ove ima fotostudio i bavi se snimanjem vjencanja i ostalih cudesa, i kupio je legalnu licencu u ducanu, nije kupovao key za par eura na internetu. Inace za obradu slika i videa koristi iMacove, ali ova Win mašina mu je za kasu.

A ja sam u ITu, i isto tako kao i kolega u fotostudiu dobro poslujem, pa mi nije potreban key od 3-5 ili 15 eura.

Kao sto gore rekoh, poanta mojih postova je bila da pokazem ovima koji kupuju takve keyeve i misle da su u pravu, da poreznu boli bobi i da ti oni opletu kaznu bez obzira sto ti mislio da je ispravno, jer kod porezne je uvijek - kriv si, pa ti dokazuj da nisi (a sad si i sam rekao da se sporiš par godina, a nisi kriv, te ces se sudski spor rijesit u tvoju korist).

Mozda su takvi keyevi vanka "normalna" stvar da se prenose s firme na firmu, mozda vanka sud bi ti takve sporove odmah rijesio u tvoju korist ili te porezna nebi ni zezala. Ali svi znamo di zivimo, s kakvim monstrumima u poreznoj se borimo, i onda je bolje imati sve 1:1 "po peesu" nego se zezati radi 100-200e par godina po sudu da dokazes da je neki sud u njemackoj jednom presudio u korist tuzenog.



Pa imao si 1:1 i opet ste popušili kaznu od inspekcije.


Meni kao malom poduzetniku nije stvarno problem platiti i ovu napuhanu cijenu, ali zašto bi se razbacivao sa novcima kada je legalna i rabljena licenca.



Imam iskustvo iz vremena windowsa 98 kada sam za 3500 kuna kupio kod nas ovaj softwer i kada sam ga pokušao instalirati boot disketa je imala grešku pa se nije dalo instalirati. Kada sam se obratio Microsoftu, tražili su da im pošaljem to što sam kupio, a da će mi nakon toga oni poslati novi softwer, ali da to traje cca 30 dana jer se šalje u Englesku, a meni su windowsi trebali sutra. Nakon toga je slijedio savjet iz Microsoft hrvatska da odem kod pirata i da mi iskopiraju ovu boot disketu (naravno nisu se sjetili da mi to isto mogu i oni napraviti) kako bih mogao instalirati legalno kupljeni siftwer. Eto nakon toga tražim najjeftiniju legalnu varijantu softwera. Original veziju i kutiju sa svime od tog softwera imam još i danas a došli su kao bundle sa MS Works. Toliko o MS podršci iz tog doba i legalnom softweru. I s obzirom da sam preplatio legalni softwer, a nisam dobio podršku koju sam treba rekoh nikad više jer mi ni visoka cijena ne garantira kvalitetnu uslugu od strane proizvođača softwera. Naravno trgovina u kojoj sam kupio odbila je zamijeniti softwer ispravnim jer sam otvorio kutiju i omotnicu od diskete, a kako bih inače ustanovio da je disketa neispravna?

Nakon ovakvog iskustva tražim uvijek najjeftiniju varijantu legalnog softwera.


Neće meni porezna i inspekcija dirigirati po kojoj cijeni sam dužan nešto nabavljati i kupovati u tome je stvar. Ako je nešto dozvoljeno i zakonski legalno i time se ne krši nikakav zakon onda nema šanse da kupujem nešto po većoj cijeni od najpovoljnije na tržištu po kojoj taj proizvod mogu nabaviti.

I samo da pokažem što se može desiti sa PC.


Imam 4 diska u PC.

Ugasim PC i zamijenim 1 od diskova jer mi trebaju podaci sa tog diska koji sam ubacio.

Kada ga upalim u exploreru vidim sva 4 diska, no ovaj koji je ubačen ne vidi sa kao taj, već vidim sadržaj diska koji sam upravo izvadio. Mogu se po tom disku kretati po direktorijima, ali kada želim otvoriti neki fajl, javlja mi da ga ne može otvoriti.

Resetriram PC i sada naravno vidim ovaj disk koji sam ubacio ali neki direktoriji su oštečeni.

Što se iz ovoga može zaključiti?

U radu sa PC od 1982 imam još dosta caka koje su se kroz to vrijeme dogodile. I zato kažem da ne može inspektor samo tako nekome tvrditi da ima nelegalnu verziju nečega na PC.

Jer ako je tvoj prijatelj siguran što ima instalirano na PC a inspektor je potvrdio da nije to to, onda je nakon toga mogao ući u u PC i isprintati stranicu iz windowsa gdje mu pišu svi podaci o instaliranim windowsima i zatražiti da to zajedno ovjere svojim potpisom, jer je to trenutno stanje koje je inspektor očitao sa svojim programom na USB. Ako je greška do samih windowsa koja se dogodila u silnim nadogradnjama samih windowsa to se onda lako dokaže.
sakomako je offline   Reply With Quote