View Single Post
Staro 21.09.2015., 14:16   #755
dh41400
Señor Audiophile
Moj komp
 
dh41400's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zabreg
Postovi: 3,280
Citiraj:
Autor Inelim Pregled postova
Ispravite me ako griješim, ali nažalost, problem je u memorijskom kontroleru koji se nalazi u samom procesoru. Drugim riječima, ako je on slab, nema tu pomoći. Ja npr. imam odličan primjerak procesora što se tiče OC same frekvencije procesora, ali je memorijski kontroler u njemu dosta slab pa memoriju ne mogu dići više od 2300 MHz, a tvornički je deklarirana na 2400 MHz CL9. Ako si potrefio takav primjerak procesora, mislim da ćeš se morati pomiriti s nižim frekvencijama memorije. Eventualno možeš probati spustiti takt procesora pa onda probati, ali iz vlastitog iskustva, to baš i ne pomaže previše.
Možda pomogne lagano dizanje napona na memorijskom kontroleru (CPU System Agent Voltage) za cca 0.05 - 0.1V. Nekolicina ljudi je na taj način stabilizirala taktove tvornički OC-ane memorije, pogotovo kada su u pitanju 2400+ MHz keksići.

S druge strane, postoji druga solucija na koju se odlučuju neki iskusniji korisnici, a to je ručno podešavanje latencija, koje je nekada bilo daleko popularnije od samih megaheraca RAM-a. Ukoliko memorija neće proraditi na nekom taktu, jednostavno se samo malo jače zategnu latencije (na nižem taktu), koje su nemalom broju ljudi donijele veće pomake u performansama u odnosu na isključivo dizanje takta memorije. Ovo je vremenski malo zahtjevnije, ali se isplati probati. Kao okvirni putokaz mogu poslužiti JEDEC i XMP profili prikazani u CPU-Z.

Zadnje izmijenjeno od: dh41400. 21.09.2015. u 14:22.
dh41400 je offline   Reply With Quote