View Single Post
Staro 16.10.2006., 19:53   #1
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,802
Arrow Garancije, povrat novca, zamjena robe...

Vidim da puno ljudi pita o temi iz naslova pa sam odlucio sazeti ono sto sam procitao iz zakona i osobnog iskustva/znanja.

Radi se o racunalnim komponentama.

Komponenta se kupcu pokvari. Odnese ju na servis, i nakon sto se ustanovi da je pokvarena pojavljuju se slijedece opcije koju odabire kupac(samo jedna od tih je moguca solucija):

1) Komponenta je POPRAVLJENA. Dakle, ista komponenta koja je donesena neispravna je popravljena i radi. Zakon kaze da se garantni rok produljuje za vrijeme provedeno na servisu. Trgovac se toga pridrzava.

2) Komponenta je ZAMIJENJENA (novom). Zakon kaze da garantni rok krece ispocetka, od trenutka kada je roba podignuta sa servisa, onoliko vremena koliko je imala i originalna komponenta. Trgovac se toga NE pridrzava, vec se garantni rok produljuje kao i u prvom slucaju, za vrijeme provedeno na servisu.

3) Komponenta je nesipravna ali ne moze biti popravljena niti zamijenjena. Zakon kaze da kupac ima pravo:
a) traziti povrat novca u iznosu na RACUNU
b) traziti druge komponente u vrijednosti sa RACUNA
c) traziti zamjenu i: razliku u cijeni ili doplatiti
Trgovac ponovo nece pratiti zakon vec ce reci:
a) povrat novca ne mozete dobiti
b) ZADNJU CIJENU u cjeniku mozete potrositi u nasem ducanu
c) mozete dobiti zamjenu za drugu u istom cjenovnom rangu, s tim da je cijena ona zadnja cijena.

Gledajuci po zakonu, trgovac ga krsi uzduz i poprijeko. Ali ako pogledamo drugu perspektivu (onu realnu) i uzmemo za primjer da je netko kupio prije 2 godine i 9 mjeseci hard disk od 80GB, i koji mu se sada pokvario, nije bas u redu da on za onih 500-700kn koje je platio manji hard dobije neki od 320GB jer onog od 80GB nemaju vise u ponudi.

U drustvu potrosac kazu da trgovac mora vratiti iznos sa racuna, isto tako kazu da ako to ne ucine nazovete drzavni inspektorat i prijavite (daju vam broj telefona), ali je tu problem opet u pravnoj drzavi. Iako se vrijeme garancije zaustavlja kada se podnese zahtjev za inspekciju (koji se mora slati ovjereno postom), cekati najmanje mjesec dana da inspektori izadu na teren nema smisla. To da oni odmah dolaze u trgovinu, onda da. Ali ovako budite sretni da dobijete jednu od onih opcija koje vam trgovac nudi.

Jedini ducan informatickom robom za koji sam cuo da vraca novac je hgspot. Svi ostali ce pokusati izmigoljiti iz te obaveze i u tome ce u 99% slucajeva uspjeti.
Uvijek se mozete sporiti i na sudu, ako ste docekali inspekciju a ona nije nasla nista mimo zakona.

Osim ovog slucaja koji je u qoute-u ispod (nitel), slican sam imao i u linksu, samo je artikl bila graficka. Fala Bogu, popravili su grafu

Na onima koji imaju slican/isti problem je da odluce hoce li se vucarati pola godine sa inspekcijom i sudovima za xxxx,xx kn ili ce prihvatiti dobru volju trgovca ako ponudi iznos koji se moze potrositi kod njih.

Citiraj:
Autor Originalan post
kako sam, eto nazalost, izgubio P4C800E-deluxe, jos pod garancijom, odnio sam ju u servis, kad tamo mi prvo tip pocne nesto o tome kak sam ja dobio vec jednu novu sa servisa jer je ona prije bila neispravna pa kao nesto gunda za sebe... dalje je bila shema da moram dofurat i svoj proc i ram da i to stestiraju, kao da zbog tog ne bi riknulo. onda mi je poslije tip reko da necu moc dobit istu maticnu neg P4P800 neku... znam da razlika nije neka, ali je ipak RAZLIKA!
e sad mene zanima par stvari i nadam se da cete mi pomoc:
kao 1.) dal oni mene u servisu mogu trazit tak hardver da im dam na "testiranje", sta nije njihovo da vide dal radi il ne pa da onda servisiraju ili sta vec rade tam?
kao 2.) ak vise nema tih maticnih za kupit/da mi zamijene, i daju mi P4P800, zar nisu oni meni duzni za razliku u cijeni izvratit cash? nije ista maticna a dosla je 1511kn P4C dok ova dode 700kn....
kao 3.) ak vise nema tih maticnih za kupit/da mi zamijene, zar ne bih ja mogao zahtijevat povrat cijelog iznosa novca?
__________________
Spoiler alert!

Zadnje izmijenjeno od: De5tr0yer. 14.08.2007. u 09:51.
De5tr0yer je offline   Reply With Quote