View Single Post
Staro 24.12.2017., 09:29   #68
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
O normama nebi trebalo diskutirati i uspoređivati ih sa dostavom pizze jer nemaš u kombiju 60 pizza. To je interna politika svake firma i svaka firma bi trebala znati što može odraditi i što ne može odraditi.

Kao što goc reče, odgajat ljude. A to može samo menađment. Ali ako je menađment onakav kakav sam opisao,.čak i da nisu svi takvi što i vjerujem da nisu, generalno je u kurcu.

Znaš kaj je u mojoj bivšoj firmi funkcioniralo (dok nisu došli neki nadobudni gazdini rođaci sa visokim online večernjim ekonomijama pa krenuli ubijat firmu) ? Probni rok 3 mjeseca za jednostavnija radna mjesta, 6 mjeseci za složenija. Nakon toga, ili ugovor za stalno i drastično povećanje plaće + plan povećanja plaće za budući trud i zalaganje te propisani bonusi u kolektivcu, ili šut u but. Bilo je tu svega, pa je bilo izvanrednih otkaza naknadno, ali generalno, ekipa je bila odlična i profilirala se u jako dobar tim.

A onda su došli čmarni čistači koji nisu nikad nigdje mogli naći poso pa su molili strica da ih zaposli u svojoj fabriki. I zaposlio ih je, na prava mjesta. Naravno da su i oni onda nakon nekog vremena počeli zapošljavat mimo nas ostalih, samo su ih dovodili, odma ugovori za stalno, odma plaće bolje. I naravno da je uhodana ekipa popizdila jer je delala za ove.

Firma je od finog dobitka 2013 završila ovu godinu, koliko čujem, 20 milja kuna u minusu. Firmu i dalje vode gazdini netjaci, a kroz izvršioce je prodefiliralo valjda 500 ljudi. A u zadnje vrijeme, čujem da je samo potrebno zapiti se sa netjacima na cajkama i uvući im se u tunel i onda samo "dođi u ponedeljak i javi se babi u kadrovski reci da sam te ja poslo".

To je modus operandi mnogo firmi u HR, ne mora nužno biti preslikani scenarij, ali da je dio o toga tako kod vas u OE, ne valja i to treba mjenjat dok ne odete svi u kurac i na cestu.


Sent from Mobara
Brko je offline   Reply With Quote