View Single Post
Staro 22.02.2009., 10:04   #21
Callidus
Premium
 
Callidus's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2008
Lokacija: Zagreb - Gornje Jesenje
Postovi: 83
eh, dečki, dečki..

nejde to baš tako lako.
mi smo jedni od rijetkih malih firmi koja se pokušava boriti sa velikim uvoznicima, ali za većinu stvari se jednostavno ne isplati

postoje dvije grupe uvoznih proizvoda:
Oni iza kojih je ogromna infrastruktura distribucije i supporta i oni proizvodi kod kojih to nema. Postoji i sve između, ali da objasnim, spomenut ću ta dva.

slučaj prvih je definitivno HP. On je kod nas strahovito zastupljen, ima odličan support i štagod bilo tko rekao ima za hrvatsku jako dobre cijene.
DELL i Lenovo koji su kvalitetniji od njega imaju jako velikih problema u borbi sa njim.

E, sad, recimo da netko oće uvoziti HP na malo...
E to je neizvedivo.

Kod takvih velikih mašinerija uvoznici uopće nemaju neku kontrolu cijene. Cijenu kontrolira zastupništvo branda u hrvatskoj ili sam proizvođač. Oni kažu da se neki proizvod mora prodavati po 2845kn i istina svi uvoznici imaju tu istu cijenu (ili višu), nitko ne može imati nižu jer će odmah dobiti penale.
Istina, marže su tu solidne, ali je velika i distribucijska mreža i support super funkcionira i netko mora platiti sve te tisuće ljudi. To ide iz cijene proizvoda i to je ok. Ima dva razloga zašto HP nije kod nas jeftin kao u njemačkoj. Jedan je u samoj politici HP-a, ne vrednuje svako tržište isto (što ovisi o konkurenciji u toj državi i još sto političkih razloga) na što odlazi jedan dio cijenovne razlike. A drugi odlazi na činjenicu da imamo nekoliko desetaka puta manji promet tih proizvoda nego u njemačkoj. Cijenu stvara volumen, tu nema pomoći...

nego da se vratim na uvoz.
1. uvoz mimo ovlaštenih distributera je nelegalan. To se zove sivi uvoz, jer nabavljanjem robe iz zone u kojoj HP ima drugačiju politiku i volumen štetiš distributerima u zoni koji nemaju tu politiku i volumen.

2. ALI, zbog antitrustovskih zakona, u određenim uvjetima uvoz pored ovlaštenih distributera je legalan.

3. recimo da smo ispunili te uvjete i možemo uvoziti HP. Sad dolaze sljedeći problemi.
HP ti definitivno neće prodati robu da je uvoziš mimo distributera nego je moraš kupiti negdje pri kraju distribucijskog lanca što je puno skuplje. Ali recimo da ne odustaješ nego baš hoćeš uvesti..

4. Imaš robu koja bi se još uvijek isplatila uvesti, ali evo novog problema. Da bi uvezao robu trebaš napraviti izjavu o sukladnosti koja se pak bazira na potvrdi o sukladnosti kaja se pak bazira na tehničkim dokumentima koje daje sam HP.
I tu priča završava jer HP nikad neće dati te dokumente....
Uglavnom kad velih proizvođača kao što je HP, nema alternative....



Drugi sličaj je sa proizvodima koji imaju djelomičnu i slabu distribuciju kod nas ili je uopće nemaju. E, ovo je moguće uvoziti i tu mi radimo uvoz, ali opet često nam se ne isplati nego samo kod nekih proizvoda.

Ti proizvodi su slabo zastupljeni kod nas sa razlogom. Slabo se kupuju... vrlo jednostavno. Da ima ogromna potražnja za njima, odmah bi se našli uvoznici i konkurencija.

Mi ovdje na forumu smo entuzijasti i definitivno nismo presjek kupovne populacije..

Puno vas spominje da bi rado kupili NEC monitore ako bi netko to uvozio pod poštenim uvjetima.

E pa sad ću vam dati tu mogućnost, iako imam osjećaj da ćete se predomisliti kad saznate sve uvjete i probleme...

1. Treba biti volumen od minimalno 10monitora.
Često dobivam upite tipa, dajte nam uvezite ovo. Mi ćemo uzeti 2kom, vi ćete lako prodati još tih 8kom.
e, nećemo! Jako, jako teško je prodati ekskluzivnu robu ako nije po naruđbi, najćešće je to čisti gubitak jer treba prodati ispod nabavne cijene..
dakle treba 10 interesenata za jedan proizvod. Dobro, može i 7-8, za dva-tri ćemo preuzeti rizik.

10mon mora biti da ne moramo kupiti baš na samom kraju distribucijskog lanca jer ispod te količine neće ni razgovarati. Ali opet ne možemo dobiti nabavnu cijenu kao recimo dućani u njemačkoj koji ih prodaju na puno veću količinu i uzimaju u višoj razini distribucije te dobivaju puno bolje cijene.
najboljoj nabavnoj cijeni kojoj se možemo nadati jer netto cijena od webshopova u njemačkoj.
Morate još znati da su webshopovi u njemačkoj iznimno sofisticirani i nisu kao webshopovi kod nas. Tamo ti shopovi nikad nemaju proizvod u ruci nego za sitnu proviziju od kupca naručuju od distributera da šalje direktno kupcu (uz godišnju pretplatu distributeru). Oni su zadovoljni sa samo par eura po proizvodu.
Dakle najjeftinije cijene najjeftinijih webshopova su teške muljaže i nerealno su jeftine.
Ali recimo da možemo dobiti po toj cijeni ili malo višoj (jel treba pokriti troškove i našeg distributera u inozemstvu koji će to obaviti za nas jer nejde izravno)..

2. E, sad to treba uvesti...
troškovi špedicije, transporta, carinjenja su oko 1000kn za uvoz.
Znači to je 100kn više po proizvodu.

3. Troškovi atestiranja.
a) ako se može dobiti tehnička dokumentacija (EMC, LVD, DoC..) od proizvođača (ovosno o veličini proizvođača i volumenu robe. Manji proizvođači rađe daju samo da prodaju, veće ne dira puno..) onda se može jeftino. Stoji 1200kn+pdv.
To je znači još 150kn više po komadu

b) ako ne možemo nikako dobiti tehničku dokumentaciju, onda treba atestirati sam proizvod (inače se certifikat dobiva na temelju tehničke dokumentacije). A to je puno skuplje. Oko 4000kn.
To je dakle 400kn više po proizvodu

5. Troškovi usklađivanja i deklariranja.
Da bi proizvod bi sukladan treba obaviti par stvari, od čega je najskuplje prijevod uputa. Recimo da to možemo jeftino outsorcati na studente ili inozemstvo i da to košta oko 1000kn.
To je znači još 100kn po proizvodu.

6. Troškovi davanja jamstva. Ako se nešto pokvari mi moramo imati ugovor sa nekim servisom ili vraćati monitor u inozemstvo o našem trošku (što je jeftinije za tu količinu).
recimo da budemo optimistični i da će se samo jedan pokvariti od 10kom.
Opet treba svu papirologiju raditi kao i kod uvoza i to stoji oko 500kn, još vrijeme i putno troškove, to je oko 1000kn.
Znači 100kn po proizvodu

7. Naša zarada. da bi to sve izveli trebamo izgubiti nekih 20h na telefoniranje i ishođenje raznih papira što treba uračunati plus moramo imati bar neki mali profit.
Tu kategoriju ću prepustiti vama na procjenu


suma:
--------

1. nabavna cijena u rangu jeftinih webshopova

+100kn
+150kn ili 400kn
+100kn
+100kn
+zarada

---------------
nabavna cijena + zarada + 450kn ili 700kn (ovisno o atestiranju) + PDV na sve skupa


eto, evo vrijedi za bilo koji slabo zastupljeni proizvod..

Ako se uspijete skupiti u dovoljnom broju uz ove uvjete mi ćemo vam drage volje uvesti...

Zadnje izmijenjeno od: Callidus. 22.02.2009. u 10:25.
Callidus je offline   Reply With Quote