View Single Post
Staro 07.08.2019., 18:41   #1594
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Priča je bespotrebno komplicirana, i koliko sam razumio počela je u Njemačkoj. Naime, pojavom prvih računala (koji su uglavnom bili za poslovne svrhe), određeno je da sva računala moraju biti bež, odnosno "ivory" boje. Tu i tamo je bilo anomalija, mislim da je IBM izbacio tamno sivu opciju, HP crnu, ali bež je bio standard jer se smatralo da se ta boja može najbolje uklopiti u prostor oko sebe. Ako te priča stvarno zanima, pogledaj si ovaj video:
https://www.youtube.com/watch?v=1skbgEGEn80

A u vezi žutila, do promjene dolazi zbog kemijskog procesa u plastici, gdje određene kemikalije probijaju na površinu i stvaraju plastiku žutom. Okidač je UV svjetlo, što je zanimljivo i ključni sastojak za vraćanje plastike natrag u originalno stanje. Naime, moguće je napraviti kemijsku otopinu (na bazi peroksida) i natopiti žutu plastiku, te je izložiti intenzivnom UV svjetlu pri čemu dolazi do obrnute reakcije. Ali iz očitih razloga (kao i onih financijskih) nisam to išao raditi u stanu...


Ma sve je OK kolega, nema problema.

Budem probao nabaviti neku 3.5" pločicu, ili stvarno kupim neki Iomega pogon. Blesavo mi je staviti drugi floppy, jer ionako nemam isti (Mitsumi), a sigurno ga ne bih ni koristio, dok ZIP pogon dobro dođe u određenim situacijama. Tim više što imam i koristim ZIP diskete
Svaka čast i slava. Izuzetno mi je drago da si na ovom forumu i što znaš takve stvari

Svakako korisna informacija. Da imam vremeplov, osobno bi se vratio u to vrijeme i stisno šamarčinu iz sve snage liku koji je odredio tu boju

Ali uvijek me zanimalo to. Znači bio sam u zabludi. Jedna teorija je bila da je takva boja, a druga teorija mi je bila dim od cigareta jer kad sam se ozbiljnije počeo baviti fuševima (rastavljanje i sastavljanje i reinstalacije) tamo davne 2004.godine, još je bilo Pentium trojki u takvim kištrama, koje kad sam znao otvoriti, mi se povraćalo kako je unutra smrdilo. U jednu kištru sam se čak i izbljuvao jer je bila dobitna kombinacija miomirisa: dim od nekih premium cigareta tipa Filter Jugoslavija ili Drina + dlake neke dugodlake đukele koja se usmrđivala u stanu od 45 kvadrata. Otvorim poklopac i huaaaa

A još fascinantnije je da sam se 2002 prvi puta sreo sa PC terminologijom a 2004 već popravljao kante ljudima koji su mi "objašnjavali" kako to radi ali sve što je bilo prije 2002/2003, slabo znam, skoro pa ništa. 386, 486, P1 i P2 mislim da sam vidio samo na slikama

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: Brko. 07.08.2019. u 18:49.
Brko je offline   Reply With Quote