View Single Post
Staro 03.03.2018., 07:51   #1
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
NAS DIY - samogradnja, oprema, operativni sustavi, pitanja,...

Kako mi uskoro na raspolaganje dolazi 10 identicnih 3.5" sata diskova, volia bi od njih slozit jedan posteni NAS. Medjutim, ispostavlja se da je osnovni problem s tom idejom kako ih sve spojit.
Maticne ploce koje su mi dostupne imaju ili 4 ili 6 sata portova, pa sam se bacia u potragu za sata/sas kontrolerima.
Najblize onom sto bi posluzilo cini se ovaj lycom-ov 10-port SATA kontroler - http://www.lycom.com.tw/PE-129.htm - međutim za njega prakticki nema nekog reviewa, a ne vidim ni da ga se spominje u kombinaciji s FreeNAS-om kojeg mislim koristit.
Od 4-portnih SATA kontrolera na HR trzistu, bar preko nabava.net nisam nista nasa.
Na pcpartpickeru trazim maticnu s 8 ili vise portova, i na kraju ispada da osim asrocka s d2550 i nema bas nekog izbora, a da je dostupno u hr (a i ovo je upitno, pogotovo cijenom). poanta bi bila slozit taj NAS, a da ne kosta ka komercijalna synology, qnap, drobo rijesenja.

vidia sam i opcije s port expanderima, ali iz onog sto sam procita, cini se da je to iznimno problematicno rjesenje, odnosno moze posluzit kad diskovi nisu istovremeno u upotrebi, a nedostaje portova. ipak, radje bi se odlucia za kontroler.

jel netko uopce zna sto upotrijebit, gdje nabavit, po mogucnosti da je dostupno u hr ducanima, iako kako je krenilo vjerojatno ce se morat nabavljat izvani. tnx.
wifi je offline   Reply With Quote