View Single Post
Staro 03.05.2019., 12:34   #105
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Gabre Pregled postova
jel bi ti se dalo slozit neki kratki tutorial, sa par linkova, uputa, sto kako... ?

sto bi mi trebalo od hardvera a sto nije tipicno

ili preporuciti neki dobar sajt, u moru svega sto nalazi,?
Ja sam ti išao linijom najmanjeg otpora, pa sam išao na windowse na tom kompu di su mi diskovi jer mi je to najpoznatije i najmanje podešavanja sheranih diskova, torenta i sl.


Oko hardwera se može biblija napisati ali ono što imaš koristi. Ako imaš procesor, ja bi eventualno potražio ploču koja može više diskova ugostiti. Iako i to se rješava prilično lagano s raid karticom ili klasičnom HBA karticom.

Dok napuniš 6 diskova, trebat će ti neko vrijeme. Nema smisla imati 10 diskova od terabajta za kućnu uporabu.

- proc koji imaš
- 4 il 8gb rama
- solidnije 400W napajanje
- manji ssd za OS i diskovi koliko ih imaš


Ja imam 30gb ssd za OS i 3 diska plus eksterni disk za backup bitnoga.

Windows Server 2016 imam gore zbog Hyper-V i virtualki. Poslužit će bilo koji Windowsi. Na 2 diska imam particije od 1TB koje su u miroru. Doslovno u Disk Managementu desni klik na "Add Mirror". Na tome su mi bitni podatci i preko disk backupa mi se to backupira na vanjski disk dodatno zbog krypta i verzioniranja.

Ono kako si planiram složiti je dodati još diskova kako bi digao preko windows Storage Spaces funkcionalnosti raid 5 polje da mi je sve sigurno od zatajenja diskova. Imam dosta veliki library i sad bi mi bilo već žao da mi ode. Iako, još uvijek je sve dostupno na usenetu.

Diskovi su mi sherani, i mapirani na primarnom kompu. Tu nema neke mudrolije. Potrebno je samo složiti "korisnike" za share, da ti user koji recimo shera gore datoteke, da nije admin na računalu i da nemože pisati na C disk. To je kao mjera predstrožnosti, pogotovo ako ne koristiš sam računalo.

Od softwarea mi je instaliran Plex server i dodani su folderi sa sadržajima. Tu je fakat sve next next finiš. Na telki se samo ulogiraš u aplikaciju i upišeš neki kod izgenerirani. U Plex imam dodan SubZero plugin zbog titlova jer svi koristimo pa nekome nešto paše.

Od ostalog softwera koristim torent klijent, neznam kakva je situacija kod vas. Imam samo podešeno da mi klijent automatski doda torrent file iz datoteke kada fajl sejvam na PC-u gdje surfam.

Slagao sam RSS ali sam preljen.

Imam nekih virtualki u Hyper-Vu, al to mi je lab za posao, to je nebitno za ovu priču.

Na telki je plex aplikacija, a na HTPC-u pristupam na plex doslovno preko linka u webbrowseru. I tu recimo dobijem i 5.1 zvuk na receiveru i sve. Preko telke direktno nisam uspio natjerati 5.1.

Fakat ništa posebno truda nije uloženo. Slike su u temi par postova višlje.


Ako hoćeš ići dublje:

https://www.serverbuilds.net/the-ori...nJ4tg-ZVa9SfgE
https://www.servethehome.com/buyers-...-freenas-hbas/
https://www.facebook.com/groups/420570591730136/


Da mi ne treba virtualizacija na tom računalu, vjerojatno bi išao na spomenuti openmediavault, xpenology, freenas il nešto deseto.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2019-05-03 12_14_23-S-FILESHARE - TeamViewer - Free license (non-commercial use only).png‎
Views:	433
Size:	176.7 kB
ID:	21106   Click image for larger version

Name:	WhatsApp Image 2019-04-28 at 11.19.30.jpeg‎
Views:	459
Size:	136.1 kB
ID:	21107  
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote