View Single Post
Staro 14.10.2021., 09:44   #85
AiM
Premium
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: Croatia
Postovi: 355
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
bas sam povukao konja za rep jednostavnim pitanjem...

AiM vidim da poznas tematiku. Da li mogu u hrvatskoj voditi firmu bez da nogom stupim u ikakav uhljebski ured 12 mjeseci godisnje?
nije sarkasticno pitanje, ozbiljno pitam.
Ovisi čime se misliš baviti. Recimo ako ti je namjera firme nuđenje intelektualnih usluga (freelancing, programiranje, sys administriranje) onda dok nemaš kupnju/prodaju dobara/opreme i nemaš zaposlenika onda realno i možeš, iako je to s našom birokracijom sklizak teren.

Knjigovodstvo ti može odraditi dobar dio posla, s time da je dobar knjigovodstveni ured danas jako teško pronaći, tako da tu ne treba štediti, ali knjigovodstvo ti postaje samo mali dio poslovanja čim se odmakneš od ovoga gore (prodaje usluga) i javljaju se birokratski problemi.

Problem s knjigovodstvom je onaj koliko para toliko muzike. Ako si mali biti će ti puno dati knjigovođi 1k kn mjesečno, a za tu lovu ćeš obično dobivati fuš gdje će on ići linijom malog otpora stoga ga trebaš kontrolirati, a tu se javlja paradoks šta te plaćam kad se trebam petljati u posao koji ne znam i zašto te u konačnici plaćam.

Ako se ozbiljno misliš baviti privatnim biznisom, onda ti knjigovođa mora biti osoba kojoj vjeruješ. Ako ne misliš da ti firma radi > 1 mil kn prometa onda je daleko bolje razmotriti opciju obrta. Daleko je manje zajebancije, pravila su labavija, ali direktno odgovaraš svojom imovinom. Većina obrta je ionako ispod radara jer nisu zanimljivi poreznoj.

Rezime je, ako imaš prodaju usluga i sam si u firmi onda nećeš imati previše posla s našom birokracijom, ali čim se napravi odmak od toga možeš zaboraviti da nećeš morati hodočastiti tu i tamo i baviti se biroima koji eto rade recimo od 08-13h.
AiM je offline   Reply With Quote