View Single Post
Staro 24.08.2016., 07:04   #1
SniperWolf
Premium
 
SniperWolf's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,189
Smile Pitanje u vezi trajnosti HDD-ova i sigurnosti podataka

pozz !

imam pitanje.

dakle - imam neke stare diskove. zapravo imam ih puno. Npr - u kompu su mi 2 Hitachija od 160gb, koji su jako stari. (iz doba su kada su se prodavali diskovi od 160gb dakle)
i s njima je sve fino i rade super.

dok- sam imao 2 samsunga, kupljenih negdje 2006-2007. od 320gb koji su crknuli. ne sjecam se tocno sto je bilo s njima (crknuli su prije cca 2god)

dok, jednog sam uspio nekako spasiti- tako da sam - cim su windowsi poceli prijavljivati errore za njega, uspio izvuci sve podatke s njega, i skinuo sam neki tool za Zero Fill Format. nakon toga, sve radi super s njime! pogoni 1 komp koji je "dodatni" tj nista bitno na njemu.

i sada, zanimalo bi me:

- koliko su dugo podatci sigurni hdd-ovima?
- da li je tocno da svi hardovi traju cca 10 godina? dakle, trebali bi prebacivati podatke s starih diskova na nove kada se blize 10godina?

- ima li pravila nekakvog? ili svi mogu crknuti, bilo jada, bilogdje? i jedina prevencija je stalni backup i sirenje podataka po vise hardova, odvojenih, ne spojenih na isti uredjaj?

- koliko su sigurni npr polovni hard diskovi. ako imamo neke vazne podatke, je li bolje kupiti u ducanu novi hard disk, od samsunga, wd-a ili nekog proizvodjaca, s garancijom, ili je i polovni hard kupljen na trznici dovoljno siguran?

- da li hard traje duze ako ima krace vrijeme rada? npr- backupiram sve na 1 hard od 3tb. i stavim ga na policu, i on se ne koristi. Tj - hoce li tada on trajati vise nego ovaj koji radi stalno? (u kompu?)

- sto sve ostecuje hard? sto ako netko ima subwoofer iza kompa, i tako slusa muziku, da li to ostecuje hard disk?

- eto, zanimaju me malo ta "pravila" oko hard diskova. mozda ce ova tema biti korisna, i za druge ljude koje ovo zanima.

- isto tako bi bilo korisno znati isto to (npr kolika je trajnost podataka i ucestalost "crkavanja", kao i sto ga sve moge ostetiti) za Usb stickove, i SSDove.



hvala !! !!
__________________
Pošteni Trgovci: 1,2
SniperWolf je offline   Reply With Quote