View Single Post
Staro 29.02.2016., 12:19   #86
Kerefek76
Premium
Moj komp
 
Kerefek76's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 88
Današnji klinci fakat ne moraju razbijati glavu o tome kaj će kupiti. Kupiš ono za što imaš para i bok, radit će sve na svemu. Nekad je bila sasvim druga pjesma. Sjećam se kad sam imao Pentiuma I na 133 i htio raditi nekaj u 3D-u. E hebiga, nemre, ne radi ak nemaš MMX instrukcije. Traži onda pentač II sa mmx-om, mijenjaj ploču, svašta nešto. Slično i sa grafuljama, danas svaka vrti sve, stvar je samo brzine. Imao sam onaj famozni S3 Trio64, imaš sliku ali ako želiš išta konkretno raditi zaboravi. Kupio nvidiu TNT i osjećaj je bio kad da sam sa impulsnog pogona prešao u warp.
Danas promjene mjerimo u jednoznamenkastim postotcima, u najboljem slučaju ubrzanje 10-15% od generacije do generacije. Skokovi 90-tih su bili po 50% i više u samo par godina. Hebiga, dolazimo do fizičkog silicijskog limita (Silikonskog kako kaže Maras ) što je tu je. 5nm proces ne bumo gledali jer je limit čini mi se na oko 6-7nm gdje počinju efekti kvantum tunelinga i slične fizikalne pizdarije.
Sve u svemu, budite sigurni da će marketinški stručnjaci i menađeri razvlačiti postojeću tehnologiju bar sljedećih 10 godina a realni pomaci između generacija će se smanjiti na manje od 5% samo naravno marketing će to upakirati kao i obično u neki šareni paket sa super duper buzzwordima.
Dam se kladiti da će moj sadašnji Haswell biti možda samo 30% sporiji clock per clock sa arhitekturom za 10 godina.
Kerefek76 je offline   Reply With Quote